מאושרים בערוץ 2

Call *2930

האם משכנתא מוכרת במס?

מדי חודש, אתם משלמים בוודאי סכום גבוה ומחזירים לאט-לאט את הלוואת המשכנתא שלקחתם. האם ההחזרים האלה מוכרים במס?

 

באופן כללי, תשלומי המשכנתא עצמם לא מזכים בנקודות במס. כלומר לא יפחיתו לכם מתשלומי מס ההכנסה שלכם, רק בגלל שאתם משלמים משכנתא.

אבל, זה לא אומר שאתם לא יכולים לחסוך בתשלומי מס שונים, אם אתם לוקחים משכנתא, וכדי לממש את הזכויות האלה כדאי לכם להתייעץ עם יועץ מס או עם רואה חשבון, שמכירים את הנושא ואת התיק שלכם.

קחו בחשבון שיועצי משכנתאות לא בהכרח מכירים את התחום הזה וגם לא בהכרח יכולים לייעץ לכם בענייני מס (אלא אם כן הם גם יועצי מס מורשים או רואי חשבון).

 

החזרי המס שנוגעים ללקיחת משכנתא נחלקים לשניים:

  • עצמאים שעובדים מהבית
  • שכירים או אנשים פרטיים אחרים

 

עצמאים שעובדים מהבית

עבודה מהבית מאפשרת לנכות חלקים יחסיים בהוצאות שונות, כהוצאות מוכרות.

למשל, אתם יכולים לנכות כ- 20 – 25% מהארנונה אם המשרד הביתי שלכם תופס שטח מתאים משטח הדירה, או לנכות חלקים שונים בתשלומי החשמל והמים.

באותו אופן, אם הדירה שלכם, אתם יכולים לנכות חלק יחסי מהוצאות הריבית על המשכנתא, כהוצאה מוכרת, וזה בנוסף על הכרה בפחת על דירת מגורים.

אם לקחתם משכנתא, רשות המסים מכירה בעד 80% מהוצאות הריבית על ההלוואה, כפול החלק היחסי שתופס המשרד הביתי שלכם.

כלומר: אם בשנת המס הוצאת 10,000 ש"ח על ריבית, והחדר העבודה שלכם חלקו 20% משטח הבית (נניח חדר מתוך חמישה), אזי יכירו לכם בסכום של 1,600 ש"ח. סכום נאה, לכל הדעות.

 

מה קורה כשמוכרים את הבית או את הדירה?

במקרה כזה, אתם יכולים לדרוש את הריבית ששילמתם על המשכנתא כהוצאה מוכרת בשלב בו מחשבים את מס השבח. אתם עשויים להזדכות על סכום נאה, בניכוי מה שהכירו לכם בהוצאה מוכרת, במהלך השנים.

 

מה לגבי אנשים פרטיים?

פה המצב קצת סבוך יותר ותלוי – כמו שאמרנו – בתיק ההשקעות והחסכונות האישי שלכם.

אם יש לכם פיקדונות או תוכניות חיסכון שרווח הריבית עליהם חייב במס, אתם יכולים לקזז את הרווח הזה מול המשכנתא והריבית עליה.

במילים אחרות, אם הרווחתם 1000 ש"ח בשנה ריבית על פיקדונות, ואתם צריכים לשלם 15 – 20% מס, אתם יכולים לקבל החזר של המס הזה, כיון שאתם מוציאים כסף על משכנתא (או ריבית על כל הלוואה אחרת, אגב).

במקרה הזה חשוב לשים לב שאתם אכן נשארים בטווח של 15-20% מס ולא קופצים למצב שבו אתם משלמים מס שולי, גבוה יותר. זה בהחלט המצב שבו כדאי מאוד להתייעץ עם רואה חשבון או יועץ מס, ולא לצאת מתוך הנחה שאתם "פשוט מקזזים", אחרי שמילאתם ושלחתם כמה טפסים.

 

לרשימת רואי חשבון www.b144.co.il/רואי-חשבון/

 

הוספת הודעה חדשה
נשמח לצרף אותך למכרז בין כל חברות הביטוח ולהציע לך את הפוליסה לביטוח המשכנתא הטובה ביותר. חייגי 2930* שלוחה 2 -לכניסה למכרז. לשירותך תמיד המרכז הארצי למשכנתאות

היי אשמח לתת לך הצעה לביטוח משכנתא חיים+מבנה+צד ג' 500,000 + חודשיים חינם. סנדרה :)

שלום, את מוזמנת ליצור עמנו קשר וניתן לך את המחיר הטוב ביותר בהתאם לכיסוי שתבחרי, בביטוח סיעודי קיימת אפשרות לרכוש גובה פיצוי בהתאם ליכולת הכלכלית שלך.

ביטוח חיים וביטוח נכס בביטוח חיים: במקרה של פטירה חלילה, הבנק רוצה להבטיח את המשך קבלת התשלום שהתחייבתם אליו. לרשותכם סוכנות מעגלי ביטוח. בביטוח נכס: הבנק דורש להבטיח את שלמות הנכס כל עוד הוא משועבד לבנק בצורת משכנתא. לרשותכם סוכנות מעגלי ביטוח.

קנינו בית בשווי של 1,500,000 ₪. לקחנו משכנתא בסך: 900,000 ₪ את היתרה שילמנו מכספנו שלנו. באיזה גובה מבוטח הנכס? האם יש כיסוי מלא לנכס?

חיים שלום.הנכס מבוטח אך ורק על החלק שנילקח בהלוואה למשכנתא וכך גם הכיסוי רק לאותם 900,000 ₪ שנלקחו כהלוואה. לרשותכם סוכנות מעגלי ביטוח

האם חובה לבצע ביטוח משכנתא מהבנק המלווה?

לא קיימת חובה כזו. ניתן לערוך ביטוח בכל חברה שתבחר. החשוב מכל שהביטוח יכסה את כל סכום ההלוואה שתיקח וכי הפוליסה תהיה משועבדת לבנק. לרשותך סוכנות מעגלי ביטוח.

סכום הביטוח משוכלל מ: סכום המשכנתא, אורך התקופה ורבית על ההלוואה ובחירת מסלול פרמיה. לרשותכם סוכנות מעגלי ביטוח

שלום ערכתי סקר לגבי ביטוח החיים למשכנתא קיימת, נתתי לכל חברה את אותם הפרטים לגבי תמהיל המשכנתא שבידי: כמה הלוואות קיימות, איזה סכום נותר לכל הלוואה, מהי הריבית ולכמה שנים. ביקשתי לקבל את השתנות הפרמיות העתידיות בהתאם ליתרת המשכנתא בכל אחת מן השנים העתידיות ועד לסיום תשלומי המשכנתא. מטרידה אותי ביותר העובדה שכל גוף מציג סכום שונה כיתרת המשכנתא בכל שנה. 1) איך אדע מי צודק? האם זה תפקידי לבקר ולודא שהגוף המבטח אחראי דיו ומבטח בסכום התואם את היתרה בבנק? 2) מה קורה במצב בו ארע מקרה מוות והסכום המכוסה על ידי חברת הביטוח נמוך מרישומי הבנק? 3) האם התשובה לשאלה 2 משתנה במקרה שהסוכנות המבטחת (בסכום נמוך מהיתרה בפועל) הינה סוכנות של הבנק? 4) במקרה מוות , האם חברת הביטוח מחוייבת לשלם גם את עמלת הפרעון המוקדם? תודה שרון

שלום קיבלתי מסוכן הביטוח טבלה רב שנתית אשר בה הפרמיה משתנה בהתאם לסכום הכיסוי הביטוחי של המשכנתא. האם הסכום לכיסוי הביטוחי במשכנתא אמור לכלול את עמלת הפרעון המוקדם או את הריבית לסילוק?

אני עכשיו רציתי לשנות חברת ביטוח אבל לנו יש מסלולים שונים והראשון שמסתיים הוא לאחר 17 שנה ו 4חודשים ואחרון לאחר 27 ו4 חודשים בהצעות מחיר החברות נותנות הצעה לשנה שלמה ואני שואלת אותם אם אני מסלקת הלוואה הראשונה למה אני צריכה עוד 8 חודשים להמשיך לשלם עליה והם עונים לי שזה ברירת מחדל.באם נתקלתם בזה?

שלום, ניתן לרכוש ביטוח למשכנתא אך ורק לגובה ההלוואה ולזמן שבה מסתיימת ההלוואה, אין שום התחיבות לשלם כאשר מסתיימת המשכנתא.

1 | 2