מתקרבים לגיל 60? מחפשים דרך להשאיר את איכות החיים גבוהה בדיוק כמו שהייתה, לעזור לילדים או לממן טיפול רפואי חשוב? משכנתא הפוכה היא בדיוק הדבר שאתם צריכים. אז אם יש ברשותכם נכס נדל"ני ואתם מחפשים את הדרך הטובה ביותר להפיק ממנו את המירב האפשרי - את העמוד הזה כדאי לכם לקרוא.

מיטל אדרי מייסדת מאושרים עם הפתרון לבני הגיל השלישי בערוץ 14

מה היא משכנתא הפוכה?

משכנתא הפוכה, אשר נקראת לעתים גם משכנתא פנסיונית, היא פעולה של לקיחת הלוואה על חשבון נכס נדל"ן הנמצא ברשותו של אדם. ההבדל בין משכנתא הפוכה למשכנתא רגילה הוא שבמשכנתא הפוכה האדם נשאר הבעלים של הנכס, ללא צורך בהחזרים חודשיים. המשכנתא ניתנת על ידי הבנק או על ידי אחת מחברות הביטוח בשוק שמציעות שירות זה.

אפשרות המימון הזו כבר מזמן הפכה לסטנדרט בחו"ל, אבל כאן בארץ לא רבים מכירים אותה - וחבל. בדיוק בגלל זה ערכנו עבורכם את כל המידע שאתם צריכים לדעת, החל מקהל היעד ועד לגובה הריבית.

איך זה קורה?

הודות לקיומו של הנכס, המלווה (כלומר הבנק או חברת הביטוח) יכול להיות בטוח במאה אחוז שלהלוואה יהיה כיסוי - בין אם באמצעות כך שהמלווה יחזיר את הכסף בזמן שנוח לו, או במכירת הנכס בעת פטירה.

בצורה זו, המלווה יכול לגור בביתו ולהישאר הבעלים החוקיים לכל דבר ועניין, ועדיין לקבל סכום כסף מכובד שיכול לשמש לכל מטרה.

למה לא כל בעל דירה לוקח משכנתא הפוכה?

למשכנתא הפוכה יש הרבה מאוד יתרונות, אולם יש גם הגבלות על מי יכול לקחת אותה. בנוסף, יש עוד דברים שצריך לקחת בחשבון, כמו לדוגמה ירושה מצומצמת יותר לילדים או לנכדים בבוא היום.

משכנתא הפוכה

מי יכול לקחת משכנתא הפוכה?

על פי חוק, משכנתא הפוכה ניתנת אך ורק לבני 60 ומעלה (ולכן נקראת במקומות מסויימים גם משכנתא פנסיונית). המשכנתא ניתנת גם לפנסיונרים, וגם למי שאין לו או לה הכנסה כלל - בתנאי שהנכס נמצא בבעלות שלכם, כמובן.

האם יש תנאים ללקיחת המשכנתא?

התשובה היא שכן, אלא שתנאים אלה הינם שונים מהתנאים של משכנתא רגילה.

אף על פי שאין כל צורך להוכיח את קיומה של הכנסה קבועה, חברות הביטוח והבנקים לעתים מציבות דרישות סף כאלה ואחרות. לדוגמה: שווי מינימלי של הנכס שכנגדו ניתנת ההלוואה, גובה הלוואה מקסימלי, הסכמת הילדים, ועוד. לכן, מומלץ לעשות את התהליך בליווי יועץ משכנתאות אשר מתמחה בנושא ויעזור לכם למצוא את התכנית הנכונה עבורכם.

באילו מצבים נבחר לקחת משכנתא הפוכה?

משכנתא הפוכה מאפשרת לאנשים שיש ברשותם דירה לקבל סכום מאוד גדול של כסף, מבלי שיצטרכו להטריד את עצמם בהחזרים חודשיים, ביטוח חיים, וכו'. מקובל מאוד לקחת משכנתא בעבור מגוון צרכים - החל מסיוע לילדים ועד לפעילויות פנאי, ואפילו כדי לכסות את המשכנתא הראשונית אשר באמצעותה רכשתם את הדירה (מה שנקרא גם מיחזור משכנתא).

דוגמאות לסיבות ללקיחת משכנתא הפוכה

 • עזרה לילדים או לנכדים
 • שמירה על איכות חיים גבוהה ומכבדת
 • כיסוי הלוואה קיימת
 • מימון של טיפול רפואי
 • מימון של טיול, לימודים או פעילות פנאי
 • כל מטרה אחרת שמצריכה מימון

יתרונות וחסרונות של משכנתא הפוכה

כמו לכל דבר, גם למשכנתא פנסיונית (הפוכה) יש יתרונות וחסרונות. כדי לסייע לכם להחליט אם התהליך מתאים גם לכם, ריכזנו מספר נקודות חשובות. כפי שאתם רואים, הצדדים החיוביים הם רבים באופן משמעותי מהשליליים…

יתרונות משכנתא פנסיונית (הפוכה)

 • אין החזרים חודשיים - אפשר ליהנות מהכסף ללא דאגות
 • לא צריך ביטוחים (לדוגמה, ביטוח חיים)
 • אתם נשארים הבעלים החוקיים של הנכס
 • הלוואה כנגד נכס קיים, כך שלא נכנסים לחובות
 • ניתן להחזיר את ההלוואה בכל שלב ולהוציא את הנכס מהשיעבוד
 • זמין לכל בעל נכס ללא עיקולים, החל מגיל 60

חסרונות משכנתא פנסיונית (הפוכה)

 • הקטנת הירושה של הילדים
 • לא זמין למי שאין ברשותו נכס
 • לא ניתן למכור את הנכס בזמן שהוא משועבד לבנק או לחברת הביטוח

מה היא הריבית על משכנתא הפוכה?

הריבית על משכנתא הפוכה היא לא גבוהה בהשוואה להלוואות אחרות, אך כן גבוהה יותר מהריבית על משכנתאות רגילות (שניתנות עם רכישת הדירה).

לקיחת משכנתא הפוכה במאושרים משכנתאות

איך לבחור את הצעת המשכנתא הטובה ביותר?

כדי להשיג את התנאים הטובים ביותר, אנחנו ממליצים בחום שלא לעשות את התהליך לבד אלא להיעזר ביועץ משכנתאות אישי שידריך אתכם צעד אחר צעד ויחסוך מכם את כל הביורוקרטיה המעיקה והלא נעימה.

בגלל שמדובר בתהליך ביורוקרטי מתיש, אשר מצריך הרבה מאוד ידע פיננסי, לרוב כדאי להיעזר באיש מקצוע מהתחום. היעזרות באיש מקצוע יכולה לחסוך לכם המון זמן, ובעיקר המון כסף.

מהו התהליך ללקיחת משכנתא הפוכה?

על מנת לקחת משכנתא בתנאים המשתלמים ביותר בשוק, יש לסרוק באופן דקדקני את ההצעות של כל הבנקים וחברות הביטוח. סריקה זו צריכה להיעשות תוך התחשבות במאפיינים הייחודים של כל לווה פוטנציאלי: שווי הנכס, גיל, גובה המשכנתא הרצויה ועוד.

המאפיינים הייחודים הם אלה אשר ישפיעו בסופו של דבר על גובה הריבית וערך המשכנתא. כמובן שככל שהנכס שבבעלותכם יקר יותר, כך תוכלו גם לקבל משכנתא גדולה יותר.

משכנתא הפוכה - רק עם המרכז הישראלי למשכנתאות

אנחנו במרכז הישראלי למשכנתאות מעניקים לקהל לקוחותינו את השירות הטוב ביותר במגוון תחומים: לקיחת משכנתא, מחשבון משכנתא, קבוצת משכנתאות, משכנתא חוץ בנקאית, משכנתא למסורבים וכמובן גם משכנתא פנסיונית (הפוכה). אצלנו תמצאו את הצוות הטוב ביותר, שיעזור לכם לבנות את התכנית הפיננסית המתאימה עבור הצרכים שלכם, במאה אחוז מקצועיות, ניסיון ארוך שנים וכמובן תוצאות מוכחות. פנו אלינו עוד היום דרך האתר, נשמח לערוך עבורכם שיחת ייעוץ והיכרות.