איך נקבעת ריבית בנק ישראל?

חשוב להתייחס אל  הבדל קטן כשמדברים על ריבית בנק ישראל, ולהבדיל אותה מריבית הפריים. בעוד שריבית הפריים היא הריבית הפרטית שכל בנק קובע לעצמו לפי ריבית בנק ישראל בתוספת מסוימת, הרי שהריבית של בנק ישראל היא ריבית הרבה יותר בסיסית, שעליה פשוט מסתמכים הבנקים כולם. ריבית בנק ישראל היא הסמן ההולך בראש המחנה, ומכאן המשמעות הגדולה שלה וההשפעה על שוק ההלוואות והמשכנתאות בארץ. אבל איך בנק ישראל בכלל קובע את הריבית?

גם בנק ישראל הוא בנק

כדי להבין את המונח של ריבית בנק ישראל, חשוב להבין שלמעשה גם בנק ישראל הוא בנק לכל דבר ועניין - אלא שהוא ה"בנק של הבנקים". בהתאם לכך, פיקדונות הבנקים השונים נמצאים אצלו, אך הוא גם נותן הלוואות לבנקים - ממש כמו שאתם לווים לעתים כסף מהבנק, אך גם מפקידים בו כסף. בנק ישראל מציג ריבית מסוימת לבנקים גם עבור ההלוואות וגם עבור הפיקדונות - והטווח שנמצא בין שניהם הוא מה שמוגדר היום בתור הריבית של בנק ישראל.

ואיך זה משפיע עליכם?

ריבית בנק ישראל יכולה להשפיע עליכם רבות מאד, שכן כמעט תמיד הבנקים מבססים עליה את ריבית הפריים שלהם, עם תוספת מסוימת. לכן יש לכך השפעות מרחיקות לכת אם אתם רוצים לקחת משכנתא, הלוואה או להפקיד כסף בבנק, ולעשות שימוש בריבית הפריים.

ממה מורכבת ריבית הפריים?

החישוב עבור התשלום של ריבית הפריים, שאותה תשלמו לבנק בעת נטילת משכנתא או הלוואה, הוא חישוב פשוט למדי. כדי לחשב את ריבית הפריים פשוט לוקחים את הריבית שבנק ישראל מפרסם, ומוסיפים לה אחוז מסוים שהבנק מציג - כאשר ברוב המקרים מדובר על תוספת של 1.5%, אם כי הדבר לא מחויב למציאות, והוא משתנה בהתאם למצב המשק וגורמים שונים הנכנסים אל שיקולי הבנקים כמו אינפלציה וכדומה

מתי כדאי לקחת ריבית זו?

באופן עקרוני, כדאי כמובן לעשות עסקאות של משכנתא והלוואות עם ריבית הפריים, כאשר הריבית עצמה נמוכה למדי, ומובטח לכם שהריבית תעודכן רק למשך זמן ארוך מאד של מספר חודשים או שנים. במצב כזה כמובן, אתם תיהנו לאורך זמן מריבית יציבה למדי. עם זאת, אפשר גם לקיים עסקה שבה הריבית תשתנה כל חודש לפי ריבית הפריים, ואז אמנם קיים מרכיב מסוים של סיכון - אך גם של רווח בעת בה הריבית במשק יורדת, ואתם יוצאים נשכרים מפני שאתם כמובן משלמים פחות על ההלוואה שלקחתם.

אפשר גם לשלם מחיר נמוך יותר

חשוב מאד לציין, שעל פי המדיניות שלה בנקים ומשרד השיכון, שיש אנשים שיכולים לקחת משכנתאות עם ריבית פריים, כאשר הבנקים לא מעניקים תוספת מסוימת על הריבית של בנק ישראל, או שהם מעניקים תוספת נמוכה יחסית לגובה הריבית.