מיטל אדר, מנהלת המרכז הארצי למשכנתאות, עונה על שאלות

איזה ריבית משכנתא אפשר לקחת?

מיטל אדר: ריבית משכנתא היא כמובן האלמנט החשוב מכל בבואכם ליטול משכנתא לרכישת נכס. מאחר ומשכנתא מלווה אתכם שנים רבות, הרי שיש להתייחס לריבית במלוא הרצינות ולבדוק את כל האופציות הפרושות בפניכם בטרם הכרעתכם. חברת המרכז הארצי למשכנתאות מציעה  ללקוחותיה פגישת יעוץ בנושא, ללא עלות, וללא התחייבות. נכון להיום, לא משנה כמעט איזו משכנתא אתם תיקחו - סביר להניח שתהיה עליה ריבית. ריבית משכנתא היא הדרך של הבנק להבטיח, שהוא יראה רווח מסוים מעסקת המשכנתא שהוא עושה אתכם, ומהסיכון שהוא לוקח. עם זאת, אתם בהחלט יכולים למצוא היום מסלולים שונים, שבהם הערך של ריבית משכנתא לא יהיה גבוה מידי. כברוקרים מורשים ברשימה מצומצמת בבנקים המרכזיים בישראל, המרכז הרצי למשכנתאות מקבל הצעות לריביות נמוכות יותר מהמוצעות בדרך כלל. כמו כן, המרכז  הינו הגוף היחיד אשר מנהל קבוצות משכנתא, ואי לכך באפשרותו להציע ללקוחותיו את התנאים הזולים והטובים ביותר בהתאם לצרכיהם.

מה הן ריביות פריים, מט"ח וקבועה?

מיטל אדר: סוג אחד של ריבית משכנתא, היא ריבית הפריים. זוהי הריבית הצמודה לריבית של בנק ישראל, בתוספת אחוז מסוים של הבנק. סוג אחר של ריבית, היא הריבית אשר צמודה לשער של מט"ח - לרוב מדובר על שער הדולר, כאשר היא משתנה למעשה לפי התנודות של שערי המט"ח. הסוג השלישי של הריבית שאפשר למצוא היא הריבית הקבועה, שלעולם איננה משתנה.

ומה כדאי לבחור?

מיטל אדר: זה תלוי בתנאים שלכם, במצבכם הכלכלי, ובמידת הסיכון שאתם מוכנים אליה. ריבית משכנתא קבועה לדוגמה היא בטוחה מאד - אך לרוב היא גבוהה יחסית. ריבית מט"ח יכולה להיות משתלמת מאד, אך בעוד עשור אולי היא תהיה גבוהה. ריבים הפריים אף היא בעלת תנודות מסוימות, אם כי נחשבת ליציבה יחסית. המרכז פועל כסוכן נפרד אשר אינו מזוהה או מחוייב לאף גוף בנקאי, אי לכל פועל לטובת הלקוח במקום הראשון. במהלך הפגישה בחברת המרכז הארצי למשכנתאות, חבר צוות המקצוענים של המרכז, המבוסס על כלכלנים ועובדי בנק לשעבר המתמחים בנושא, יעבור עם הלקוח על כל פרטי הנושא ויעניק ייעוץ בהתאם.

לקריאה על ייעוץ משכנתאות, לחצו כאן.