כמעט כל אחד יכול לקבל משכנתא ובתנאי שיעמוד בקריטריונים ובתנאים שקבעו הבנקים. הבנקים בוחנים את מהות העסקה, טיב הנכס, כושר ההחזר של הלווים, אחוז המימון, היסטוריית האשראי של הלווים ועוד. על סמך נותנים אלו וקריטריונים נוספים מחליטים הבנקים על גובה המשכנתא המשכנתא הניתנת ללווים.

 

מטרות להלוואה

  • ניתן לקחת הלוואת משכנתא כנגד נכס נדל"ן עבור מגוון מטרות:
  • רכישת דירה מיד שנייה / חדשה
  • מחזור הלוואה - שינוי תנאי הלוואה קיימת ע"י פתיחת המו"מ מול הבנק לגבי תנאי ההלוואה אם ע"י מעבר לבנק חדש או שינוי התנאים בבנק הקיים במטרה להפחית או להגדיל החזר חודשי / להאריך או לקצר את תקופת ההלוואה / לחסוך בעלויות משכנתא
  • רכישת מגרש ובנייה
  • שיפוצים כלליים והרחבה של הנכס הקיים.
  • רכישת נכס עסקי- חנות, מרפאה, בניין, משרדים
  • הלוואה לכל מטרה - למטרה שאינה דיור ושכספי ההלוואה מועברים ישירות ללווה ע"י הבנק (למשל- החזר חובות לבני משפחה, להשקעה בעסק, למימון חתונה / לימודים אקדמאים).

 

 

יתרונות המשכנתא

לקחת משכנתא או הלוואה אחרת:

הלוואה בנקאית - הלוואות בנקאיות הן לטווח קצר יותר ובריביות גבוהות יותר, המשכנתא היא זולה ונוחה. כמו כן הלוואה  בנקאית ניתן לקחת רק בבנק המסחרי שבו הלקוח מנהל חשבון בנק ואילו המו"מ על תנאי המשכנתא הוא פתוח בין כל הבנקים וחברות הביטוח בארץ ללא התניות.

הלוואה חוץ בנקאית - הלוואות מחברות האשראי הן לסכומים קטנים בהרבה ובריביות גבוהות מהמערכת הבנקאית.

הלוואה בשוק האפור - האם צריך להסביר?! (אם כן נקודות למחשבה - ריביות גבוהות, סכנת חיים ממשית, פלילים,  היעדר פיקוח וחוקים).

לשלם שכ"ד או לרכוש נכס עם משכנתא:

במקום שההוצאות על דיור ילכו לריק אותו סכום יכול לשמש לרכישת נכס, כך שלאחר סיום התשלומים הלקוח יהיה בעל נכס, התשלום על הדירה נעשה בתקופת השימוש בדירה.

הלוואת המשכנתא אפשרית גם כאשר ללקוח אין את כל ההון העצמי הדרוש לרכישה וכך מתאפשרת הרכישה, משכנתא יכולה להתבסס גם על כושר השתכרות עתידית או על הון עתידי.

השימוש בהון עצמי לעומת משכנתא:

ניתן להשתמש בכספי ההלוואה לרכישת הנכס ובהון העצמי למטרות אחרות, כמו השקעה או רכישת נכסים נוספים וכך הלקוח יכול למנף את עצמו באמצעות ההון העצמי.

לקוח תמיד יכול לקחת משכנתא ולפרוע אותה אחר כך עם הון עצמי אבל לא להיפך, ולכן אם יש הון עצמי ניתן להתאים מסלול נזיל שיאפשר יציאה.

ולסיכום:

הלוואת משכנתא היא הכי זולה, כשתנאי התחרות עליה הם הנגישים ביותר, לתקופה הכי ארוכה, כנגד הבטוחה הזמינה ביותר, עם מנגנוני פיקוח של הפיקוח על הבנקים ותהליך שכפוף למערכת המשפט.