המציאות של מרבית המשפחות בישראל היא שכאשר הן מצליחות להגשים את החלום ולרכוש נכס משלהן, אין מנוס מלקיחת משכנתא בסכומים משמעותיים. למרבה הצער הדירות בישראל יקרות מאד ביחס למשכורות העובדים, והמשכנתא הפכה לכלי חיוני בדרך לרכישת הדירה. מכיוון שהזוגות יוצאים מנקודת הנחה שהם יידרשו ללקיחות משכנתא, קורה שהם פשוט ניגשים לבנק וחותמים על ההסכם. לא כולם מבינים שיתכן הבדל אדיר – עשרות אלפי ואפילו מאות אלפי שקלים – בין תכנית לתכנית. כאשר הם יושבים בבנק המידע המבלבל מוצג על בסיס חודשי, וקשה מאד להבין ולעקוב אחר ההשלכות של התכניות השונות לטווח הארוך. זה הרגע שבו כדאי מאד להכניס לתמונה ייעוץ מקצועי שיכול לשנות את התמונה עבור לוקחי המשכנתא בצורה דרמטית.

כאנשים פרטיים היכולת שלכם לביצוע בדיקה ראויה היא מוגבלת. מכיוון שכל עסקה נתפרת בתנאי שוק אחרים וסביב יכולות כלכליות אחרים, למעשה כל תכנית משכנתא היא בגדר יצירה חד פעמית, ולא תוכלו ללמוד מהניסיון של זולתכם. בשורה התחתונה נדרשת התמחות מקצועית של ממש כדי לנווט אתכם אל המשכנתא הנכונה בתנאים הטובים ביותר עבורכם. אותם דברים עצמם רלוונטיים גם למצב שבו אתם תוהים אם כדאי לכם לבצע מיחזור של המשכנתא שלכם – מאד יכול להיות שמדובר ברעיון משתלם אך לא כדאי לקדמו בלי גב של חברת ייעוץ מקצועית שמגנה על האינטרסים שלכם.

ייעוץ וסיוע בדרך למשכנתא הנכונה

כדי לבחור את התכנית הנכונה נדרשת יכולת גבוהה מאד של הבנה כלכלית וידע מעמיק בתנאי השוק. ראשית, יש לשלוף מתוך תוכנתשכר את נתוני ההכנסות של הזוג שייקח על עצמו את המשכנתא. כעת יש להשקיף במבט מקיף ומקצועי מאד ולשקלל לתוך ההחלטה נתונים נוספים, תחזיות וכמובן שנדרש שימוש במערכות מחשב רלוונטיות שיוכלו לסייע בחישובים המורכבים שכל מסלול מייצר. בנוסף, חברת ייעוץ חזקה יכולה לעשות שימוש בכוחה של קבוצה שלמה של לקוחות כדי להתמקח ולהשיג תנאים טובים יותר מן הבנק.

המונח 'התמקחות' דורש התייחסות נוספת. תכנית תשלומים של משכנתא אינה גזירה ממרום – אפשר וצריך להתמקח עם הבנק. אבל כצרכנים בודדים הכוח שלכם מוגבל, ולכך נוספת הבעייתיות שבכניסה למשא ומתן בתחום שאתם לא מומחים אליו. הפער בין המשכורת נטו שלכם לסכום המשכנתא שימשך מחשבון הבנק אינו קבוע. אמנם, תוכנת שכר תפיק עבורכם את אותו סכום כל חודש בחודשו, אך תכנית המשכנתא שלכם עשויה בהחלט להגדיל באופן פתאומי את הסכום שאתם נדרשים לשלם. לא תוכלו להיות ערוכים לכל ההתפתחויות המדאיגות האלו בלי ייעוץ מקצועי.