משרד השיכון הוא הגוף שאחראי על מתן זכאות למשכנתא. הוא זה שקובע מי זכאי ומי לא. ישנן קבוצות בחברה להן יש עדיפות, כמו זוגות צעירים, עולים שזה עתה הגיעו ארצה, אנשים מחוסרי דיור, משפחות בהן יש רק הורה אחד וגם רווקים, בתנאי שהם חצו את גיל ה- 30.

זכאות למשכנתא טומנת בחובה קבלת הטבות להן משמעות כספית חשובה מאוד. מדובר בלקיחת הלוואות עם ריבית נמוכה, זוהי הלוואה הניתנת על ידי משרד השיכון. אולם, היא איננה מספיקה לרכישת הדירה. חשוב לדעת, מכיוון שכך הוא המצב, יש לבחור את הבנק המתאים ולקחת הלוואה נוספת. כפועל יוצא, ההלוואה הבנקאית  תהיה נמוכה יותר, ולכן עלות החזרי הכספים תהיה שונה, בהשוואה לאופציות אחרות.

חיסכון ניכר בכסף

אם מביטים לטווח הרחוק, הזכות למשכנתא מביאה לחיסכון ניכר בכסף, הרי את ההלוואה לוקחים להרבה מאוד שנים. כל אחד בוחר לעצמו את המסלול המתאים לו, על פי צרכיו ותנאיו ומצבו הכלכלי. משרד השיכון איננו מעניק משכנתא בגובה זהה לכל הזכאים. גובהה של ההלוואה נקבע על פי קריטריונים מסוימים. לרוב משרד זה מתייחס למספר שנות הנישואין של בני הזוג, כמה ילדים יש להם, ועוד פרמטרים אחרים. למעשה כל אחד מהזכאים צובר נקודות, מי שהניקוד שלו גבוה יותר, בהתאם לכך סכום המשכנתא.

 

הזכאות והבנק

ניתן לפנות לכמה וכמה בנקים, למשל לבנק דיסקונט, לאומי, הבינלאומי, בנק מזרחי טפחות, בנק איגוד ועוד. על מנת לקבל את תעודת הזכאות יש להגיע אל הבנק אותו בחרתם, ושם להגיש את הבקשה. כל אחד מהמבקשים זכאות, חייב להביא עימו תעודת זהות ותעודת נישואין. והיה ומדובר בזוג שעדיין לא נשוי, יש להביא אישור מהרבנות המעיד על הרשמה לנישואין. בנוסף, יש להציג בפני הבנק אישור הנוגע למשך השירות בצה"ל, על מנת לקבל את אותו האישור, צריך לפנות אל קצין העיר. נדרשים גם פרטים מלאים על אחיות ואחים, ותעודת עולה במקרה שמדובר בעולים חדשים. בנידת האפשר תשקל גם האופצייה של מיחזור משכנתא אם הייתה לכם משכנתא בעבר ויש צורך לשנותה.

 

החלום על בית יוקרה

אם ישנה האפשרות ותמיד חלמתם על בית יוקרה, חשוב שיהיו לכם את התנאים הפיננסיים הנדרשים, אבל זוהי בהחלט לא רק פנטזיה. ישנן חברות העוסקות בדיוק בתחום זה – שיווק בתי יוקרה. אלה הם פנטהאוזים מפוארים, בתים פרטיים, וילות, בתי באוהאוס, בתים אקלקטיים ודירות יוקרה אשר רובם ככולם נמצאים במיקומים הטובים והמבוקשים ביותר בארץ. מומלץ לפנות לחברה העוסקת באופן בלעדי בנכסי יוקרה. זו תציע ליווי אישי, הערכת שווי השוק וייעוץ בתחום המשפטי, מיסוי, פיננסים, עיצוב הדירה ועוד.