העיר ניו יורק היא הרבה יותר מעוד עיר גדולה בארצות הברית. זוהי עיר שהיא גם אחד מהסמלים האייקונים של המדינה וכיום – היא בתקופת שגשוג ברורה. עבור מי שתוהה האם לקנות שם דירה נציין כי זהו המקום שאליו הגיעו גם השנה הרבה משקיעים כדי לרכוש נכסים, לא רק מאמריקה אלא מכל רחבי העולם. כמו בארץ, רבים מהם נעזרים בלקיחת משכנתא. יש המשקיעים בניו יורק בפרויקטים חדשים ויש המשקיעים ברכישת דירה או אפילו שתיים. זוהי עיר שמשדרת באופן עסקי המון יציבות, וגם בתקופות שהכלכלה המקומית "תקועה" ניו יורק ממשיכה לפרוח. אמנם כיום לא ניתן לדבר על משבר כלכלי או מיתון, אבל אין ספק כי גם אין זו עת של שפל (רחוק מכך). האם זה הזמן הנכון להגשים חלום ולהפוך לבעלי דירה בניו יורק? זו בהחלט אפשרות, אך חשוב לפעול בזהירות ולא לנסות לקצר תהליכים.

לפני שקונים – טסים

דירות בניו יורק אינן זולות, במיוחד הדבר נכון כאשר מדובר בבניה החדשה. כיום, הנטייה הרווחת יותר היא להשקיע בבניית דירות יוקרה כך שמי שמחפש דירות מהיותר זולות יצטרך לוותר על דירה חדשה. מי שלא ממש בקיא במה שקורה בניו יורק בשנים האחרונות חייב לדעת כי אין הרבה עתודות קרקע ברחבי העיר אבל שיפוץ של מבנים ישנים מאפשר הגדלה נוספת של כמות הדירות, כך שיש עדיין לאן לצמוח. אך כמשקיעים, חשוב לא להתרשם רק מנתונים כאלה. מומלץ ללא שמץ של ספק לברר לגבי טיסות לניו יורק (כמו כאן) ולהזמין כרטיס כדי להתרשם ממראה עיניים.

גם אם יצרתם קשר עם מתווך או עם סוכנות נדל"ן מקומית, ואפילו אם אתם בטוחים שהם לחלוטין אמינים, אין תחליף לבדיקת הנכס בעצמכם. חשוב מאוד לראות אם אפשר כמה וכמה דירות שעומדות בתקציב שלכם ולהתרשם מהסביבה הקרובה שלהן. בלי טיסות לניו יורק לא תוכלו לדעת עד הסוף מה לשאול את המתווך ולא תוכלו באמת לדעת עד כמה הדירה שאולי תקנו מצריכה שיפוץ או תחזוקה.

אפילו אם יוצאים מתוך נקודת הנחה שיש כעת דירות ששווה להשקיע בהן, מי שלא יגיע למקום ולא יאותת בכך לחברות האחזקה, לבעלי הנכס ולמתווכים עד כמה שהוא רציני, עלול לסגור עסקה שתתברר כטעות. מי שישנס מותניים, יעלה על מטוס ויגיע יוכל למצוא את הדירות שטמון בהן פוטנציאל משמעותי ביותר. העובדה שצופים כי עד סוף השנה תסתיימנה בנייתן של עוד אלפי דירות נוספות בעיר הינה איתות ברור כי השוק מרגיש שניו יורק בהחלט נמצאת חזק בתמונת הנדל"ן וזה טוב למשקיעים.

משכנתא בישראל וניו יורק – ההבדלים

ראינו כי אפשר למצוא דירות שמהוות הזדמנות בניו יורק אך הדגשנו כי חשוב לעלות על טיסות לניו יורק כדי להתרשם ממראה עיניים ולהיפגש עם גורמים בתחום (יועצים, מתווכים, חברות אחזקה). כעת, נוסיף כי בשל מחירי הנדל"ן בעיר הנחשקת רק מעטים רוכשים נכס בעיר ללא משכנתא. ויש להבין כי אין זהות מלאה בין משכנתא בארץ לבין משכנתא בארצות הברית. גם בארצות הברית, כמו בארץ, יש מסלולים שונים למשכנתאות. עם זאת, בארצות הברית מקובל לבחור מסלול אחד ולא לשלב בין כמה מסלולים. זאת ועוד, בארה"ב הרבה יותר נפוץ המסלול של ריבית קבוע ללא הצמדה (בארץ, ריבית קבועה וצמודה זה המסלול הסטנדרטי). דבר נוסף, בארצות הבית, ספק המשכנתאות (בנקים או חברות אשראי ומימון) מטפלו בנושא זה באופן הרבה יותר שקוף והרבה יותר "ידידותי למשתמש". זו בדיוק הסיבה לכך כי בארץ מקובל להיעזר בשירותי ייעוץ משכנתאות מיועצים פרטיים ובארצות הברית – פחות.