לקיחת משכנתא היא אחד הצעדים הכלכליים החשובים ביותר עבור כל אדם שרוכש לעצמו דירה. מכיוון שמדובר בסכום כסף גדול מאד - יש הרבה מאד מידע, פרטים ונתונים שצריך לברר ולבדוק מבעוד מועד והכי חשוב - לדעת ולהבין שתמהיל משכנתא, כלומר הנוסחה של גובה ההלוואה ופריסת ההחזר לאורך השנים חייב להתבצע עבור כל לקוח באופן אישי ומותאם. כדאי מאד לקבל ייעוץ מקצועי של יועצי משכנתא שמכירים את התחומים ויכולים לספק לא מעט טיפים, המלצות ועצות איך לבחור את המסלול הנכון ביותר ולמה לשים לב מבעוד מועד. חשוב מאד לדעת שהכסף ניתן עבור דירה ספציפית ולכן בחירת הדירה היא השלב הראשון בתהליך.

לאחר שהמשכנתא מאושרת והכסף מועבר לחשבון של הלקוח - מתחילה בעצם התקופה של ההחזר. מהו ההחזר? זו הוצאה שאותו אדם משלם מדי חודש ומדובר בסכום לא מבוטל. בין אם מדובר באדם העובד כשכיר או כעצמאי - ההוצאה של החזרה המשכנתא עשויה להתגלות ככזאת שניתן לדווח עליה ולקבל בסוף שנת המס החזרי מס בגין תשלומי משכנתא. תשלומים אלה נחשבים כהוצאות בדיוק כשם שהוצאות על אחזקת רכב או רכישה של ציוד הכרחי נחשבות גם הן ולכן חשוב מאד לעקוב אחריהן ולהציג אותן כאשר מבצעים בדיקת החזר מס. בכל מקרה - ייעוץ משכנתאות בדרך כלל מסתמך על כך שניתן לדווח על החזר המשכנתא כהוצאה.

אילו זכויות קשורות בעולם המשכנתאות?

כאמור - הדבר החשוב ביותר שיש לדעת אודות לקיחת משכנתא הוא ההתאמה האישית לכל לקוח בנפרד. יש מסלולים המתאימים לרווקים, לנשואים עם או בלי ילדים, למשפחות עם ילדים קטנים ולמי שכבר יש דירה בבעלותו. גם המושג מיחזור משכנתא חשוב מאד כאשר בוחנים את הנושא של החזרי מס, שכן לא מעט כספים נלקחים כאן בחשבון ומדובר בסכומים גבוהים מאד. יועצי מס הבקיאים בתקנות והחוקים יוכלו להנחות מה בדיוק צריך להצהיר, על מה מגיע החזרי מס ועל מה לא וימליצו איך יהיה הכי נכון להגיש את הבקשות לרשויות המיסים על מנת להגדיל את הסיכויים שהבקשה אכן תתקבל וההחזר יאושר ויועבר ללקוח.

חשוב לוודא שהנתונים והמידע האישי אודות הלקוח נכון ומעודכן ברישומי רשויות המיסים ובכלל זה - המצב המשפחתי, מספר תעודת הזהות, ארץ הלידה ומועד העלייה לישראל, אופי ואורך השירות הצבאי וכמובן מספר הילדים והגילאים שלהם. כאשר המידע נכון ומדויק יהיה קל יותר גם להתאים את המשכנתא הנכונה ביותר וגם לוודא שהלקוח עומד בקריטריונים של בקשת החזר מס. חשוב להתייעץ עם איש מקצוע הן מעולם המשכנתאות והן מהתחום של החזרי מס על מנת שהלקוח יקבל את המידע המדויק שהכי נכון עבורו. סכום כסף גדול יוכל לחזור לחשבון הבנק שלו ולעמוד לרשותו בעתיד.