רוב האנשים בישראל שמחליטים בשלב מסוים לקנות דירה עושים זאת בעזרת מימון מהבנק, כלומר, בעזרת משכנתא שהם לוקחים. בדרך כלל מדובר על זוגות יחסית צעירים שלוקחים משכנתא עם התחייבות לשלושים שנה וזאת אחרי שהם תכננו את מסלול המשכנתא בקפידה ולרוב גם על ידי יועצים. עם זאת, החיים שלנו דינאמיים ולכן טבעי שתנאי החזר שעליהם חתמנו לפני עשר או חמש שנים כבר לא יתאימו לנו היום. כאן בדיוק נכנסת האפשרות של מיחזור משכנתא. כדאי לדעת: הרבה פעמים מיחזור משכנתא זו הבחירה הנכונה, אז למה שלא תבדקו זאת גם אתם?

מהן הסיבות הנפוצות למיחזור המשכנתא?

ראשית, כדאי לדעת שהתופעה של מיחזור משכנתא זו תופעה מאוד נפוצה כך שאתם לא היחידים שחושבים עליה. שנית, יש שתי סיבות עיקריות שבגללן אנשים עושים זאת והן:

 

  1. הרצון להקטין את התשלום החודשי של המשכנתא שקיימת כיום.
  2. הרצון לצמצם את מספר השנים שעוד נותר לשלם בהן את המשכנתא.

 

זה כדאי בדרך כלל כאשר הריבית במשק יורדת בהשוואה לריבית שהייתה ביום שבו חתמנו על הלוואת המשכנתא. לכן, רגע לפני שאתם בוחרים באופציה הזאת כדאי לבדוק את הנתונים בשטח כי זה אומנם צעד מאוד נפוץ אך לא בכל המקרים הוא באמת משתלם. זה מאוד תלוי במסלול המשכנתא שעליו חתמתם לפני שנים ולכן כאשר מדברים על מיחזור משכנתא מדברים על נושא שבו כל מקרה צריך להיבדק לגופו.

מיחזור משכנתא

מה המטרה של מיחזור המשכנתא?

עוד דבר שכדאי להבין לפני שמתחילים לבדוק אופציות שונות זה למה בכלל מעניין אתכם לעשות מיחזור משכנתא. הרעיון הוא מאוד פשוט: אנחנו רוצים למצוא עסקה טובה יותר לעומת זו שחתמנו עליה לפני שנים. היכולות הכלכליות שלנו משתנות, נולדים לנו ילדים וקורים לנו דברים שונים בעבודה שמשפיעים על רמת השכר. כל הנתונים האלה משפיעים על היכולת החודשית שלנו להחזיר את הכספים ולכן חשוב כל כך לבדוק כל כמה שנים איפה אנחנו נמצאים מול ההלוואה הגדולה הזאת שמלווה אותנו בכל חודש. למעשה מיחזור משכנתא זה סגירה של המשכנתא הישנה ונטילת משכנתא חדשה בתנאים אחרים כאשר המטרה היא כמובן לשפר את התנאים ולהתאים אותם ליכולות הנוכחיות.

התשלום שיהיה עליכם לשלם

כעת נדמה לכם שמצאתם עסקה נפלאה וכי מעכשיו אתם הולכים לשלם ריבית הרבה יותר נמוכה על הלוואת המשכנתא שלכם? אם כך, רגע לפני שאתם קופצים משמחה כדאי לדעת: יש גם לא מעט תשלומים שיהיה עליכם לשלם במסגרת מיחזור משכנתא שלכם. ישנן לא מעט עמלות, כמו עמלת פיצוי מדד, עמלה תפעולית ועמלת הפרשי היוון. כל הפרטים האלה יכולים להשפיע על הכדאיות של העסקה שעליה אתם עומדים לחתום ולכן כדאי לבדוק את כל הפרטים האלה לעומק.

האם כדאי לקבל החלטות כאלה לבד?

התשובה היא חד משמעית לא. יש אומנם אנשים שמגיעים באופן עצמאי לבנק, מדברים עם הפקיד על מיחזור משכנתא ועל אפשרויות אחרות ובהתאם לכך מקבלים החלטות, אך זו לא תמיד הדרך הנכונה. העניין שאתם חייבים להבין הוא שבסופו של דבר הבנק הוא גוף עסקי וכלכלי שדואג לאינטרסים של עצמו. לכן, אם אתם רוצים לקבל תנאים טובים יותר למיחזור משכנתא כדאי יהיה לבדוק איך אתם עושים זאת ולא בטוח שלהגיע לבד לפגישה עם הבנק זו הבחירה הנכונה. במקום זה עדיף לכם לפנות אל חברת מאושרים וביחד עם הנציגים שלה לקבל תנאים טובים יותר למיחזור משכנתא. מדהים לגלות עד כמה הנוכחות של יועץ משכנתאות בפגישות כאלה יכולה לשפר את התנאים, אז למה שתוותרו על האפשרות לחסוך ולקבל עסקה טובה יותר?