אנשים פרטיים וכמובן גם עסקים קטנים זקוקים לפתרונות מימון. פתרונות אלה נועדו לסייע ברכישת השכלה גבוהה, רכישת רכב, פתיחת חנות, הקמת מפעל וכיוצא בזה. להלן נכיר מגוון אפשרויות מימון לעסקים קטנים, לאנשים פרטיים, לשותפים עסקיים ולסטארט אפים.

אפשרויות מגוונות להפליא

לא רק בבנקים ניתן למצוא פתרונות מימון לעסקים קטנים, לפרטיים, לשותפים. השתכללות שוק האשראי והמימון המקומי וכניסתם של גורמים חדשים לענף הביאו למגוון רחב של אפשרויות. רוצים לפתוח עסק? לקבל הלוואה לסגירת המינוס? לקנות מבנה מסחרי לעסק, חנות או סטארט אפ? תוכלו לפנות למשל:

  • לבנק שלכם – כלומר הבנק שבו אתם מנהלים את חשבון העו"ש השוטף. בקשו הלוואה אישית או פרטית ושימו לב לתנאי המימון.
  • לבנקים אחרים – כלומר כל בנק שמעולם לא עשיתם איתו עסקים. הללו ישמחו להציע הלוואות פרטיות או עסקיות. ההלוואות, יש לציין, לא מותנות בהכרח בפתיחת חשבון עו"ש.
  • חברות אשראי – הללו מעניקות פתרונות אשראי של עשרות אלפי שקלים ויותר, לרבות הלוואת לכל מטרה.
  • פתרונות מימון המונים והלוואות חברתיות – הציבור הופך למממן של מיזמים עסקיים או של הלוואות לצריכה.
  • קרנות מימון לעסקים, לרבות הלוואות בערבות מדינה.
  • משקיעים פרטיים – רלוונטיים להשקעות עסקיות.
  • קרנות הון סיכון ואנג'לים – מהווים מקורות מימון בעיקר לסטארט אפים.

כשצריך הלוואה גדולה

לא כל פתרונות המימון יתאימו כאשר יש צורך בסכום ניכר, בפרט למטרות עסקיות. כאשר דרוש מימון לעסקים קטנים בסכום גבוה למדי, למשל כאשר צריכים לקנות מבנה מסחרי לעסק, נדרש  פתרון מסוג משכנתא. חשוב להדגיש כי לצד המשכנתאות הרגילות שכולנו מכירים, שאלו הן הלוואות לדיור, יש גם משכנתאות עסקיות. בהלוואה מסוג זה יש לשעבד את הנכס שאותו קונים ומדובר לא רק בהוצאה כי אם בהשקעה של ממש. רכישת מבנה מסחרי בדרך זו חוסכת את ההוצאות החודשיות לשכירות.

גורמים בתחום מספרים כי יועצי משכנתאות יכולים לסייע בבחירת המשכנתא הטובה ביותר, עם חיסכון בעמלות וריביות נמוכות מהמקובל. עוד דבר הראוי לציון כאשר צריכים מימון לעסקים קטנים ורוצים לגייס משכנתא זה שניתן להצטרף לקבוצת רכישה במשכנתאות. קבוצות כאלה, הפתוחות גם בפני רוכשי הדירות והלקוחות הפרטיים מענקיים את הכוח של קבוצה גם במוצרים פיננסים ופתרונות מימון מורכבים.

הלוואות מועדפות, משקיעים ואנג'לים

בעבר ניתנו הקלות במימון בעיקר לצורך הלוואות עסקיות לעסקים גדולים. כיום, גם בפני היזמים ובעלי העסקים הקטנים נפתחו מסלולי מימון שנקראים הלוואות בערבות מדינה. הלוואות כאלה ניתנות על ידי המערכת הבנקאית, בשיתוף עם גורמים פרטיים שזכו במרכז ממשלתי. היתרון – אין צורך בערבויות בקנה מידה משמעותי. ומה לגבי סטארט אפים? מימון מיזמי הייטק יכול להיעשות בעזרת קרנות אלה כמו גם באמצעות פניה למשקיעים פרטיים קטנים שנקראים אנג'לים או קרנות הון סיכון (רלוונטי בעיקר כאשר מדובר בעסק בשל או לקראת הנפקה).