זכיה בהגרלות היא תמיד דבר משמח, ובפרט אם הזכייה מגלמת בתוכה הטבה כלכלית אמיתית ומחושית. בזכות התוכנית מחיר למשתכן יכולים היום להרשות לעצמם הזוכים לרכוש דירה חדשה לחלוטין במחיר הנמוך באופן משמעותי ביחס למחיר השוק. אם זכיתם בהגרלה זאת, יש כמה וכמה דברים שכדאי לכם לדעת, החל מאופן מימוש הזכייה, דרך בחירת הדירה וכלה בקבלת משכנתא לצורך השלמת הרכישה.

הבטחת זכיה אחת בלבד

על פי כללי מחיר למשתכן (קראו כאן) יכולים הזכאים להירשם לכמה וכמה הגרלות במקביל. לכאורה, דבר זה עלול לפגוע ברעיון של מתן ההטבה לאנשים שאינם בעלי דירה. אם מישהו זוכה בשתי הגרלות במקביל, זה יפגע באחרים שיפספסו בשל כך את ההטבה החשובה הזאת. חשוב להדגיש, אם כן, כי במידה וזכיתם בהגרלה, הרשמתכם להגרלות האחרות נמחקת. עוד יש להוסיף כי הדבר נעשה ללא צורך בפעולה מסוימת מצד הזוכה. הוא לא צריך לבקש את מחיקת שמו מהפרויקטים האחרים אליהם הוא רשום.

הבחירה בדירה והחיפוש אחר משכנתא

מגיע לכם מזל טוב שכן זכיתם בהגרלת מחיר למשתכן! הרבה מאוד אנשים חולמים על הרגע הזה, שבו הם מתבשרים על הזכייה. במידה וזכיתם, מגיע לכם לחגוג ולשמוח, אבל חשוב לזכור כי לא מדובר על דירה במתנה. אמנם מקבלים הנחה מאוד משמעותית, אבל בכל זאת יש לממן את עלות הדירה ולצורך כך יש צורך במשכנתא.

יש כאלה הסבורים כי לאחר ההודעה על הזכייה הם יכולים לשבת ולחכות בשלווה ובנחת עד שיקראו להם לבחור את הדירה הרצויה להם מתוך סך הדירות בפרויקט שבו זכו (הבחירה, יש לציין, נעשית לפי סדר הזכייה). אבל לא כדאי להמתין. ככל המוקדם, כדאי להתחיל לברר ולבדוק בשלב זה כל מה שקשור במשכנתאות השונות. יש לדעת כי לקחת משכנתא זהו עניין מורכב ולא פשוט כלל. יש צורך להחליט אילו מסלולים יתאימו יותר ואילו פחות. יש צורך להחליט לכמה זמן כדאי לפרוס את המשכנתא ובהחלט ראוי לבדוק יותר מאשר הצעה אחת למשכנתא.

חתימת חוזה בנוכחות שני בני הזוג 

על פי כללי המחיר למשתכן, כאשר הזוכים בהגרלה הם בני זוג (וכאלה הם מרבית הזוכים), הם יצטרכו לקחת חלק בצעדים החשובים שבמהלך. למשל, שניהם יצטרכו להיות נוכחים בשלב החשוב של בחירת הדירה הרצויה להם. שניהם גם יצטרכו להיות נוכחים כמובן כאשר הם חותמים על החוזה לרכישת הדירה. אגב, גם הבנקים דורשים, מטבע הדברים, כי שני בני הזוג יחתמו על מסמכי המשכנתא. יש צורך בהסכמה משותפת ובהתחייבות משותפת ממש כפי ששני בני הזוג צריכים לערוך ביטוח משכנתא.

במידה ואחד מבני הזוג לא יכול להגיע לחתימת החוזה, ניתן מבחינה משפטית להתגבר על הקושי. אפשר שיגיע רק אחד מבני הזוג כאשר ברשותו ייפוי כוח. אך לא סתם ייפוי כוח דרוש אלא ייפוי כוח בחתימת עורך דין – נוטריון. כדאי להוסיף כי הזוכים יצטרכו גם לחתום על מסמך שבו הם מתחייבים שלא למכור את הדירה שבה זכו למשך מספר שנים, כנקוב בתקנון (5 שנים). יצוין כי אין מניעה להשכיר את הדירה גם במהלך חמש השנים הללו.

איך להוזיל את המשכנתא

כעת, נדגיש כי אם רוצים לשלם פחות עבור המשכנתא שתשמש למימוש הזכייה – זה אפשרי. קודם כל, כדאי להיעזר בייעוץ משכנתאות אובייקטיבי. חברת ייעוץ משכנתאות יכולה גם לסייע באיתור משכנתאות מוזלות ואפילו ארגון קבוצות רכישה מאוגדות למשכנתא. בדיוק בכך עוסקת חברה מאושרים, המרכז הארצי למשכנתאות שכבר הוזילה אין ספור משכנתאות, עבור לקוחות מכל הארץ.