סביר להניח כי גם (ובעיקר) אם אין דירה ברשותכם, אתם יודעים, פחות או יותר, לאיזו דירה אתם שואפים, היכן היא תהיה ממוקמת, ובכלל - היכן אתם יכולים לראות את ה"בית" שלכם. אתם מסוגלים לדמיין כיצד ייראה המטבח, לאיזה כיוון יפנו החלונות בשעות הבוקר, ובאיזה מרחק מהבניין שלכם אתם מעדיפים את גן הילדים / גינת השעשועים או בית הספר היסודי... במרבית המקרים, הדבר הכמעט-יחיד שלא תוכלו לדמיין, הוא את מקור המימון לכל החלום הביתי הזה, וחבל, כי זה בדיוק עלול להיות מה שיעסיק את חייכם בעשורים הקרובים, לטוב או לרע - המשכנתא. כי, בואו נהיה כנים, גם ממשכורת משפחתית ממוצעת ומעלה, קשה מאד לצבור הון עצמי משמעותי, כזה שיכול להקנות לכם את ה"פטור" מלקיחת משכנתא מאחד מהבנקים. וכאן, החלום שלכם (אם לא תהיו זהירים) עלול להתחיל להתבלגן ולהסתבך, ואם לא תבחנו היטב את המשכנתא שאתם לוקחים מכל הכיוונים והאספקטים האפשריים, אתם עלולים למצוא את עצמכם חיים בדירת חלומותיכם, אבל חיים על לחם צר ומים לחץ בשנים הקרובות...

דירות למכירה בקרית מוצקין? בתים לקניה באילת? המימון הוא החלק החשוב!

לא משנה אם אתם בוחנים משכנתא לדירות למכירה בקרית מוצקין או רכישת איגלו באנטרקטיקה, סביר להניח כי הדחף הראשוני שלכם יהיה להצליח להוציא מהבנק משכנתא כמה שיותר גדולה, ולפרוס אותה לכמה שפחות תשלומים, על מנת לסיים את ההתחייבות מהר ככל האפשר. זה טבעי, הגיוני אפילו, אבל בעייתי מבחינת יישום. כך שאתם, עד מהרה, עלולים למצוא את עצמכם ניצבים מול משבר לא קטן, אותו לא הצלחתם לצפות בעת לקיחת המשכנתא. בלת"מים, כמו הוצאה גדולה שאיננה מתוכננת, או אפילו, חס וחלילה, פיטורים של אחד משניכם, עלולים לטרוף את הקלפים, ולהותיר אתכם מרוששים וחוששים מהמועד החודשי בו עתידה לרדת המשכנתא מחשבון הבנק שלכם. לכן, השתדלו למצוא את תמהיל המשכנתא המתאים לצרכים שלכם ואת הסכום החודשי לתשלום המתאים ליכולות שלכם.

אל תשכחו להתחשב גם ב"אקסטרות"

טעות גדולה נוספת אותה עושים מי שלוקחים משכנתא בפעם הראשונה בחייהם, היא לשכוח להתחשב (ולחשב) בסכום הנלקח גם את כל מה שמסביב למחיר הדירה עצמה. הוצאות כמו שכר טרחת עורך דין (או מתווך), מיסוי ורכיבים נוספים שונים עלולים להישמט מתשומת הלב שלכם ולהעמיד אתכם במצבים לא נעימים. כמובן שלרוב הדברים באים על מקומם בשלום, אבל מדובר ממילא בתקופה לא קלה ולחוצה מאד, כך שכדאי להימנע מכל אותם פחים קטנים, במיוחד כשהם מוכרים וידועים מראש.

השתדלו להיעזר באנשי מקצוע ככל שתוכלו

אנחנו הישראלים "נינג'ות", וגישת ה-DIY חביבה עלינו, בין אם היא במקום או לא. לכן, אתם עלולים לנסות לעגל פינות, ודווקא במקומות בהם קיים הצורך באיש מקצוע, לנסות לחסוך את שכרו. נכון, לא בכל מקום בחיינו אנחנו זקוקים לשירותיהם של אנשי מקצוע, אבל רכישת דירה היא המקום בו אנחנו נזקקים להם, ולכן, רצוי לבחור אותם בקפידה על פי כישוריהם ולא על פי הצעת המחיר הזולה ביותר.