אל תתמודדו עם המסים לבד

אם יש תחום אחד שאפשר לומר שלרוב הציבור הוא יהיה מסובך ולא מובן, זהו תחום המקרקעין וכל מה שהוא כולל. מקרקעין, משכנתא, נדל"ן, מגרשים, יכול להיות שגם אתם חוששים מאוד להיכנס לתחום הזה אפילו בתור אנשים תמימים שבסך הכול רוצים לקנות נכס. כל הסיבוך הזה ועוד לא דיברנו על המיסוי, שיכול להיות מסובך עוד יותר. כיצד אפשר להתמודד איתו? יש כל כך הרבה מסים במדינת ישראל שלעתים קשה מאוד לעקוב. מע"מ, מס רכישה, מס שבח, מס הכנסה, אולי חלקם מוכרים יותר וחלקם פחות אך בכל מה שקשור לנדל"ן, כדאי לכם להיעזר ביועץ מס שמומחה לעניינים אלו.

למה בכלל משלמים מס על מקרקעין?

יכול להיות שקצת שכחתם איפה אתם חיים אך אנו נזכיר לכם שאתם נמצאים במדינת ישראל וכמו כל מדינה אחרת בעולם, יש מסים על כל דבר שאתם קונים. גם על הדירות שאתם קונים ואפילו על מגרשים, ולא משנה לאיזה שימוש הם מיועדים, תצטרכו לשלם מס. עם זאת, המס עצמו יכול להשתנות באחוזיו לפי סוג הקנייה ולפי גובה הקנייה. המס יכול להיות משולם כבר על הדירה הראשונה שאתם קונים אפילו אם אתם עומדים לגור בה והוא כמובן ישולם על הדירות שאתם מוכרים. להזכירכם, אם מכרתם את הדירה, המס משולם אך ורק על הרווח.

מס על דירה למגורים

מיסוי מקרקעין יכול להישמע לכם מאוד מסובך אך הוא יסתדר בראש כאשר תתחילו לראות מספרים. ודם כל צריך לדבר על המס שאולי יהיה רלוונטי יותר כלפיכם, מס על דירה שמיועדת למגורים. ברור מהי דירה למגורים ומהי דירה להשקעה כאשר יש חשיבות לכמות הדירות שרשומות על אותו אדם. אם תרכשו דירה בשווי של עד 1,664,540 תשלמו 0 אחוז מס, אם תעלו עד דירה ששווה 1,974,335 תשלמו 3.5 מס וכך עלייה בערך הדירה נמצא ביחס ישר לאחוז המס שתצטרכו לשלם. מה זה נקרא גם מס רכישה, כאשר ברור משמו למה הוא נועד. עם זאת, יש גם מס שבח, מה זה אומר?

מהו מס שבח?

מס שבח הוא מס שמוטל על רווח הון ממכירה של מקרקעין. למה הכוונה? אם הייתה לכם דירה שקניתם ב-2 מיליון שקלים וכעבור 10 שנים מכרתם אותה ב-3 מיליון שקלים, על הרווח שעשיתם, מיליון שקלים, אתם צריכים לשלם מס. זהו למעשה מיסוי של הרווחים שלכם, כמו רווחי מפיקדונות, מהשקעות, מרווחים בעסק וכן הלאה. נדל"ן הוא למעשה פרנסה לאנשים רבים וכשם שאתם מרוויחים את כספכם את צריכים גם לשלם את המסים שמוטלים עליכם ללא יכולת להתחמק. סוג מס זה הוא למעשה פיתוח ישראלי די ייחודי לנו, כאשר הוא יוצר הבדלה ברורה בין מיסוי רווח הון רגיל לבין מיסוי רווח ממקרקעין, שבחלקים נרחבים בעולם הוא אות והמס בדיוק לכל השקעה אחרת.

נכתב בשיתוף פעולה עם: עורך דין מיסים רמי אריה