רכישת דירה - טיפים וצעדים חשובים להצלחת התהליך

אין צל של ספק שרכישת דירה היא החשובה ביותר שאדם מבצע בחייו, גם מכיוון שהיא היקרה מכולן. כיאה לסכומי הכסף שמונחים כאן על כף המאזניים ולהשלכות של הקנייה על אלה המבצעים זאת, השלכות החלות עשרות שנים קדימה, ברור מדוע נדרש להתנהל על פי הספר. לפניכם מספר צעדים שחשוב מאד שלא לוותר עליהם לצורך השלמת ההליך של רכישת דירה ומעבר אליה.

תחילת הדרך: משכנתא והסכם הרכישה

מצאתם דירה פוטנציאלית? צברתם הון התחלתי? אחד השלבים החשובים ביותר הוא פנייה לבנק לצורך לקיחת משכנתא. כך שלא משנה עם רכשתם דירות בכרכור או בניתם בית ברמת הגולן עדיין יש צורך לקחת משכנתא. הבעיה היא שזהו תחום רחב ומורכב מאד, עם הסכמים מסועפים והצעות שונות של הבנקים השונים. במצב הדברים הזה, הרי שהמלצה מועילה היא לפנות לחברה המציעה ייעוץ משכנתאות מקצועי, המבוסס על הגדרת והבנת הצרכים של רוכשי הדירה (פרמטרים דוגמת מצב החשבון, גיוס הון או הציפיות לגבי העתיד הם מרכזיים), בחינה של ההצעות בבנקים השונים ואף ניהול משא ומתן בשם הלקוח מולם. ככל שבוחנים יותר הצעות, כך גדלים הסיכויים למציאת משכנתא המתאימה לצרכים וליכולות הכלכליות כמו כפפה ליד.

את הסכם הרכישה חשוב לבחון גם כן לעומקו, כאשר המלצה מועילה היא לעשות זאת באמצעות עורך דין הבקיא בתחום המקרקעין. בדרך זו ניתן להימנע מ"מלכודות" כלכליות המייקרות את סעיף העסקה בפועל, מסעיפים הפוגעים בצורות שונות ברוכשים או מתנאים שיהוו פתח למחלוקות עתידיות.

המעבר בפועל

לאחר שבוחרים משכנתא וחותמים על הסכם הרכישה, יש להיכנס לעובי הקורה ולטפל בהליך הפיזי של העברת החפצים מכתובת לכתובת. היות ומדובר לרוב על פריטים רבים, גדולים וכבדים (רהיטים, מוצרי חשמל וכיוצא בזה), על רקע הציוד והניסיון הנדרשים להשלמת המעבר ובהתחשב בסיכונים של הובלה שלא מתבצעת בצורה נכונה, ברור שפנייה לחברת הובלות מהשורה הראשונה היא צעד הכרחי. מומלץ לברר את התאמת החברה למשימה, למשל מבחינת סדר הגודל של ההובלות שהיא מטפלת בהן, הציוד העומד לרשותה (לדוגמא, מנוף המאפשר הובלת משאות כבדים), הזמינות שלה בתקופה הרלוונטית, וכמובן – גם המחיר.

ויש גם אפליקציה

הטלפון החכם משמש אותנו כיום לאינספור צרכים, ולכן לא מפתיע שגם בעת מעבר דירה הוא יכול להיכנס לתמונה. יש כיום בנמצא אפליקציה להובלות קטנות, שמאפשרת לאתר בעלי מקצוע שיכולים לקחת על עצמם את המשימה. האפליקציה מבוססת על הגדרת פרטי המעבר (כתובת, מועד ההובלה הרצוי, הפריטים שיש להעביר וכו'), כאשר לאחר מכן יקבל המשתמש הצעה מחברת הובלות שיכולה לבצע את המשימה עבורו.