אחד הנושאים הבוערים על סדר היום הוא מצוקת הדיור ההולכת ומחריפה בשנים האחרונות. על רקע מצוקת הדיור ניתן לראות פרוייקטים רבים של תמ"א 38 בהם מוספים קומות  חדשות לבניין וישנם מקרים בהם הורסים את הבניין הישן ובונים בניין חדש גדול יותר  הכולל דירות חדשות המכסות את עלות הפרוייקט וכך היזם מרוויח.

 כיום קל יותר לקבל משכנתא בהשוואה לעבר

בשנים האחרונות קל יותר לקבל משכנתא יותר מבעבר. אם פעם הבנקים לא העניקו משכנתא בקלות יתרה לאנשים במסגרת פרוייקט תמ"א 38 הרי כיום ניתן לראות את השינוי החל בתחום- ניתן לקבל משכנתא לצורך שיפוץ בניין קיים וכן לרכישת דירה בפרוייקט תמ"א 38.

מה כדאי לדעת בעת קבלת משכנתא

בבואכם לרכוש דירה מדייר המתגורר בבניין בו יש כוונה לבצע פרוייקט תמ"א 38 חשוב מאד לקבל אמצעי מימון מטעם הבנק. במידה ואין הערת אזהרה בטאבו מטעם היזם או הקבלן, ניתן לקבל משכנתא בקלות . לצורך קבלת המשכנתא יש להצטייד במסמכים שונים כגון הסכם תמ"א 38 הכולל את כל חתימות הדיירים כולל רישום של היחידה החדשה אותה מתוכנן לבנות וכן מסמך מפורט של כל היחידות בבניין הישנות והחדשות. נוסף על כך, חשוב להציג גם אישור זכויות של הקבלן האחראי על ביצוע הפרוייקט וכן פרופיל עסקי של הקבלן ומספר היחידות אשר נמכרו עד לחתימת ההסכם.

מתי יש לפנות לחברה מקצועית המתמחה בתחום ייעוץ משכנתאות

ישנם מקרים בהם דייר בעל ותק בבנין מעוניין לרכוש דירה חדשה וגדולה יותר, ולכן הוא זקוק לקבלת משכנתא ועליו לקבל את האישורים הדרושים מטעם הבנק וקבלן.  גם כאשר דייר מעוניין בשידרוג הדירה הקיימת הכוללת למשל רכישת תוספות מהקבלן או תוספת של חנייה פרטית, יהיה עליו להגדיל את המשכנתא.  במקרים הנ"ל יש צורך להתייעץ עם חברה בתחום ייעוץ משכנתאות על מנת לדעת כיצד להתנהל בצורה מקצועית  ולקבל את המסלול המתאים ביותר.

 בעת עריכת החוזה יש לוודא כי היזם מעניק את הערבויות הנכונות

בעת עריכת חוזה בין בעלי הדירות לבין היזם למטרת מימוש פרוייקט תמ"א 38 חשוב ביותר לוודא כי היזם מעניק את הערבויות הנכונות . יזמי תמ"א 38 מעניקים מספר ערבויות, כאשר הערבות הראשונה היא ערבות חוק מכר – אשר מבטיחה את כספי בעל הדירה במקרה בו הדירה לא תימסר. סכום הערבות צריך להיות בשווי הדירות החדשות בפרוייקט. הערבות הנוספת אשר יש לקבל מטעם   היא ערבות להבטחת דמי השכירות מטעם הבנק.

 פרוייקט תמ"א 38 מחייב בחירת יזמים  מובילים בתחומם- כאלה אשר יש ביכולתם להציג פרויקטים רבים אשר בוצעו בהצלחה רבה בבניים שונים ברחבי הארץ כאשר הצוות המומחה מפגין ידע רב בעבודה במבנים ישנים לקראת התחדשות המבנים.