מצוקת הדיור בישראל הולכת וגוברת, כתוצאה מכך ניתן לראות יוזמות רבות בתחומי התחדשות עירונית במרכזי הערים, במרכז ובפריפריה. יש מגוון יוזמות מבורכות, מרביתן במסגרת פרויקטים מסוג תמ"א 38 (1) בהם מוסיפים קומות חדשות על בניין קיים העומד בדרישות התכנית, וחלקם במסגרת פרויקטים בהם הורסים את המבנה הישן ובונים במקומו מבנה גדול וגבוה יותר עם דירות חדשות לדיירים הוותיקים, ודירות למכירה המכסות את עלות הפרויקט ומאפשרות ליזם להרוויח.

אם בעבר הבנקים חששו להעניק משכנתאות לרוכשי דירות בפרויקטים מסוג תמ"א 38, הרי כיום קל יותר לקבל מימון בנקאי, הן לרכישת דירה בפרויקט חדש והן לשם הרחבת ושיפוץ נכס קיים בבניין.

משכנתא לרוכשי דירה בפרויקט

כאשר אדם מעוניין לרכוש דירה יד שנייה מדייר המתגורר בבניין בו מתוכנן פרויקט התחדשות עירונית הוא עשוי לגלות כי הבנקים אינם ממהרים לתת לו משכנתא. למעשה, הבנקים חוששים ממתן משכנתא מאחר והיזם או הקבלן שעומד לבצע את הפרויקט רושם הערות אזהרה בטאבו. במידה ואין רישום של הערת אזהרה קל יותר לקבל משכנתא מהבנק, הן לרכישת דירה יד 2 בבניין והן לרכישה דירה חדשה מהקבלן.

כדי לקבל משכנתא מהבנק יש להצטייד במסמכים שונים כמו הסכם תמ"א 38 של הדיירים בבניין, נסח טאבו עדכני הכולל רישום של היחידה החדשה אותה היזם מתכנן לבנות, מסמך מאושר הכולל רישום של יחידות הדיור הישנות והיחידות החדשות. כמו כן, יש להציג בפני הבנק מסמך אישור זכויות, ח.פ של הקבלן המבצע את הפרויקט, מסמך המציין את מספר הבניינים והפרויקטים שהקבלן ביצע, היסטוריית בנייה ופרופיל עסקי מפורט של הקבלן, תיעוד שלב הבנייה בפרויקט, סוג הדירות בבניין ומספר יחידות שנמכרו בפרויקט עד כה.

משכנתא מבנק מלווה של הפרויקט

בפרויקטים עם בניית דירות עתידיות למכירה על היזם או הקבלן לגייס מימון בנקאי מבנק מלווה. לעתים היזם מתחיל בשיווק הדירות העתידיות עוד לפני חתימת הסכם עם בנק מלווה, במסגרת הסכם מטלה. מאחר והבנקים לא יעניקו משכנתא טרם חתימה על הסכם מול היזם, חשוב לוודא כי קיים סעיף המגן על הלווה המאפשר לו לבטל את העסקה כל עוד לא קיבל אישור למשכנתא יחד עם קבלת ההסכם הסופי והמחייב מהקבלן או היזם ומהבנק המלווה.

ישנם מקרים בהם דייר ותיק מעוניין לרכוש דירה חדשה עתידית מרווחת יותר, לשם כך הוא זקוק למשכנתא, ועליו לקבל אישורים מיוחדים מהקבלן ומהבנק. במקרים אחרים עשוי אחד הדיירים לבקש הגדלה של משכנתא קיימת על הנכס שלו כדי לשדרג את הדירה, לרכוש תוספות בנייה מהקבלן או חניה פרטית וכדומה. מקרים אלה מחייבים ייעוץ מקצועי בגלל מורכבותם, יש להתנהל באופן שונה מול הבנק ומול היזם, לכן חשוב לפנות לחברה מקצועית המתמחה בייעוץ משכנתאות כדי להתנהל נכון, לקבל החלטות שקולות, ועל מנת לקבל בסופו של דבר משכנתא בתנאים אטרקטיביים.