הלוואת משכנתא מאפשרת לקבל סכום כסף גבוה מהבנק בתמורה לשעבוד של הנכס. עם זאת, לא רבים יודעים שקיימת גם אפשרות של נטילת משכנתא לשיפוץ הבית הקיים. בעזרת משכנתא מן הסוג הזה אפשר לשפר את איכות החיים, להשביח את ערך הנכס ולהתאים את חלל הפנים לצרכים חדשים של המשפחה. בטווח הארוך, הלוואת המשכנתא מחזירה את ההשקעה והיא מתאימה לכל סוגי הבתים הפרטיים והדירות.

האפשרות לקחת משכנתא לטובת עיצוב בתים ושיפוץ מהיסוד עולה בקנה אחד עם העלויות הצפויות של עיצוב פנים. כיום צריך להשקיע לפחות כמה מאות אלפי שקלים אם רוצים ליהנות מהיתרונות של עיצוב בתים פרטיים, אך הלוואת המשכנתא עוזרת בכך. בנוסף, מעצבי פנים יכולים לשתף פעולה עם משרד אדריכלים ולדאוג שההשקעה תעלה בקנה אחד עם המשכנתא שאותה אפשר לקבל על בתי יוקרה.

שלבים בלקיחת משכנתא

השלב הראשון בלקיחת משכנתא לשיפוץ ועיצוב הבית לפי חזון מדויק של משרד אדריכלים הוא יצירת קשר עם הבנק. בשלב הזה הבנק יבדוק כמה הנכס שווה, מה ההון העצמי שלכם וכמה כסף הוא יכול להלוות לכם בגינו. מטבע הדברים, המחיר הגבוה של דירות יוקרה מאפשר לקחת בגינן משכנתא גבוהה – אך הוא מחייב גם החזרי הלוואה משמעותיים.

החוק בישראל קובע שכל בעל נכס יכול למשכן את הדירה שנמצאת בבעלותו ולקבל עבורה הלוואה של עד 50% מערך הנכס, כל עוד אין משכון קיים על הבית. אם לעומת זאת נשאר חוב של משכנתא ישנה, סכום ההלוואה יחושב כ-50% משווי הדירה פחות החוב.

בנוסף, מי שמתכנן לקחת משכנתא נוספת למימון עיצוב פנים ושיפוץ בדירה שכבר יש עליה משכנתא קיימת יצטרך לפנות לרוב אל אותו בנק. הסיבה לכך היא שיש דרגות שונות של משכון בהתאם למועד הרישום, מה שיוצר מצב שבו בנק אחר עלול להיחשב לממשכן שני ולכן זה לא יהיה מקובל מבחינתו.

מתי ואיך מגדילים משכנתא קיימת?

אופציה אחרת לטובת עיצוב בתים פרטיים יחד עם שיפוץ מאסיבי יכולה להיות הגדלת המשכנתא הקיימת. כאן למעשה לא פונים לבנק אחר או לבנק הקיים כדי לקחת משכנתא לכל מטרה, אלא מבקשים להגדיל את המשכנתא שנשארה כחוב על הבית. החיסרון הוא שתנאי הגדלת משכנתא לצורך שיפוץ יהיו פחות אטרקטיביים בהשוואה לתנאי משכנתא לרכישת דירה, אך היתרון הוא המשך ביצוע התשלומים מול אותו גורם.

לסיכום, משכנתא לשיפוץ הבית היא מהלך שכדאי לשקול אם התועלת עולה על ההוצאה. הדרך להגיע לנוסחה חיובית כזו של עלות מול תועלת היא להתייעץ עם אנשי מקצוע ולערב משרד אדריכלים בשלב מוקדם של הכנת התכניות. בהמשך, אפשר גם להתייעץ עם מעצבי פנים לגבי עלויות משוערות של השיפוץ וליצור קשר עם הבנק על מנת לבדוק משכון של בתי יוקרה.