לבחור מקום מגורים זו החלטה לא קלה הטומנת בחובה המון תת סעיפים הנגזרות ממנו, זו החלטה המשפיעה על חייהם של כל בני המשפחה, ללא יוצא מן הכלל. אזור מגורים משמעו יותר מסתם מקום בו אנחנו גרים. אזור מגורים אומר בנוסף, איפה אנחנו מתכוונים לשכן ולגדל את היקר לנו מכל, ילדינו. שכן, ילדינו הם העתיד שלנו, ולכן כדאי לבחור במקום שבו הם ירגישו בטוחים.

 

האם משכנתא משתלמת?

לפני שאתם מתחילים לחפש דירות למכירה הנה כמה צעדים שעליכם לדעת. כאשר ניגש לבנק כדי לבחון קבלת משכנתא, הבנק ירצה לדעת מי אתם, כמה כסף אתם מרוויחים כל חודש, האם יש בבעלותכם דירה, האם יש לכם הלוואות, האם אתם נשואים, רווקים ועוד הרבה שאלות, על מנת להחליט האם לתת לכם משכנתא או לא ובאיזה ריבית, או מסלולים לתת לכם את המשכנתא. זכרו שלכל מילה שאנו אומרים יש משמעות גדולה. לפני שאנו ניגשים לבנק אנו צריכים לעשות עבודת בית. עלינו לדעת כמה כסף יש לנו כיום, לפי זה נוכל לדעת כמה כסף אנו יכולים לקבל מהבנק. אם יש לנו כבר דירה אנו יכולים לקבל עד 50% הלוואה מהשווי של הדירה שאנו רוצים לקנות.אם אין לנו דירה אנו יכולים לקבל עד 75% הלוואה משווי הדירה. קיימת אפשרות להגדיל את ההון העצמי על ידי הלוואה רגילה מהבנק, או על ידי משכון הבית שכבר בבעלותנו. גם אם ישנה משכנתא על הנכס, אפשר להגדיל את המשכנתא עד 50% מערך הנכס. ברוב המקרים שווי הנכס נמצא בעליה, כך שגם החלק היחסי שאנו יכולים לקבל מהבנק תחת המשכנתא הקיימת, עולה גם הוא. רק לאחר שביררנו בוודאות מהן היכולות הכלכליות שלנו ואיזה סכום נוכל לגייס מהבנק, נוכל להחליט איזה סכום להשקיע בנדל"ן.
 

מה זה מחיר למשתכן?

למעשה ניתן לחלק את ציבור רוכשי הדירות לשניים, זוגות צעירים המעוניינים לרכוש דירה ראשונה בחייהם המשותפים, ויזמי בנייה  המעוניינים לרכוש דירות על מנת לשפרם ולמכור אותם במחיר גבוה יותר לעיתים. בשנים האחרונות התחילה תכנית בהנהגתו של שר האוצר, משה כחלון, להוזלת מחירי הדיור לרוכשי דירה ראשונה בחייהם ובמקביל מיסוי גבוה לאנשים המחזיקים ברשותם יותר משלוש דירות. מהלך זה נקרא מחיר למשתכן.

 

הגידו כן למחיר למשתכן

כאשר אתם מחפשים מחיר למשתכן פרויקטים אתם מגלים כי פרויקט זה נותן רוח גבית  לזוגות הצעירים להתחיל לחפש דירות בעתלית, עפולה, טבעון, אשקלון ועוד, בעצם הוא גורם לפיתוח של ערי הפריפרייה. ישנם רבים שאף מעדיפים לשבת על הגדר ולחכות לראות לאן ינשבו הרוחות בעניין מחירי הדירות, ולקוות שהמחירים ירדו עוד, אך מוטב לא לחכות יותר מדי שלא תצאו קרחים מכאן ומכאן. ישנם אלו שיגידו שמחירי הדירות כיום לא שפויים והם מעדיפים להמשיך לגור בשכירות במחיר שהוא במעט יותר נמוך מהמחיר של משכנתא מהבנק, מהלך זה דווקא עשוי להיות להם לרועץ, מכיוון שנניח שהם משלמים שכירות 4,000 בחודש לבעל בית שהדירה כבר שייכת לו והוא יכול כל שנת חוזה להעלות את המחירים כרצונו, במשכנתא מהבנק מלבד זה שהיא נשארת לרוב קבועה ומשתנה רק ביחס למדד, אתם קונים בעצם את הדירה מהבנק, כל חודש שעובר מקרב אתכם לדירה משלכם.