דמיינו לעצמכם את התרחיש הבא:

עדי ויונתן מגני תקווה הם בני 25, לאחר שהתחייבו זו לזה בנישואין, החליטו לקחת את הקשר לצעד הבא ולהתחייב למשכנתא עבור דירה ביישוב. חמש שנים ושני ילדים לאחר מכן, הנישואין עלו על שרטון ולמרבה הצער עדי ויונתן מחליטים לפרק את החבילה. הם פונים לעורך דין גירושין כדי לנסח הסכם גירושין.

 

אחת הסוגיות המורכבות שעולות במקרה כזה הוא עניין תשלום המשכנתא. נשאלת השאלה, על מי מבני הזוג מוטלת החבות להמשיך ולשלם אותה? ראשית נאמר בצורה ברורה – המשך רציף של תשלום החזרי המשכנתא הוא חובה ופיגורים עלולים לגרור קנסות כבדים בריביות גבוהות. זהו בדיוק הזמן לשים את האגו בצד ולקחת אחריות על הסיטואציה עם כל הקושי. בהתחשב בעובדה שמשכנתא היא התחייבות ל20 שנים לפחות ובעובדה שזוג אחד מתוך שלושה בישראל מתגרש, הרי שסוגיה זו נפוצה למדי. עורך דין גירושין בפתח תקווה אחראי, ידאג להציב בפניכם את כל האפשרויות העומדות בפניכם בכל הקשור להמשך התשלום.

 

מהן הדרכים שבהן ניתן לנהל את המשכנתא לאחר גירושין?

 

בתי המשפט בישראל טרם הכריעו באופן חד משמעי מהי מהות המשכנתא. האם היא מרכיב הוני בהסכם הגירושין (כלומר, נכס בבעלות משותפת של בני הזוג), או שמא מדובר במרכיב מדורי (כלומר, אמצעי דיור שהנו חלק מחובות הבעל לאישה בהסדר מזונות). כמובן שבמידה ומדובר בחלק מהמזונות, הרי שהאחריות על תשלום המשכנתא תוטל בעיקר על הבעל. ייתכן ויישא הבעל גם בחלק ניכר מתשלום המשכנתא וגם בשכר הדירה למגוריו החדשים. לכן, ישנן אפשרויות נוספות שבני הזוג יוכלו לבחור בהסדר ביניהם על מנת להתנהל אחרת בתהליך.

 

  • מכירת הנכס

ישנה כמובן האפשרות למכור את הדירה באופן עצמאי לצד שלישי ולפרוע את המשכנתא. על פניו, זוהי האפשרות הקלה ביותר, אך ישנן שתי מורכבויות:

ראשית, במקרה כזה אתם צפויים לשלם עמלת פירעון מוקדם גבוהה למדי. רוב הבנקים בישראל גובים קנס זה במידה ותיפרע המשכנתא לפני המועד המתוכנן.

שנית, יש לזכור שגירושין יוצרים ביקוש לשתי דירות בשוק. במקרים רבים שכר הדירה העתידי שישלמו בני הזוג (שאחרי הכל, יצטרכו שניהם דירה גדולה, 3 חדרים לפחות במקרה של עדי ויונתן, שגם ילדיהם יוכלו לישון בה) יהיה גבוה משווי המשכנתא, ולכן ייתכן שאחד מן הצדדים ירצה להמשיך ולהחזיק בדירה.

 

  • מחזור משכנתא

לא רבים יודעים שניתן למחזר את המשכנתא ולהמירה בתנאים נוחים יותר במידה ומשתנות נסיבותיה, כמו שינוי בכושר ההשתכרות או במקרה שלנו, גירושין. ניתן לעשות מחזור זה גם בבנק אחר מזה שבו עשינו את המשכנתא. כך תוכלו לשנות את סכום ההחזר, למשל. מומלץ לקבל ייעוץ משכנתא מקצועי כדי לקבל החלטה מיטבית.

 

  • רכישת חלקכם במשכנתא מבן/ת הזוג

במידה ויש ביכולתכם להמשיך ולהחזיק בדירה בעצמכם, תוכלו לרכוש את חלקכם מבן/ת הזוג ולהמשיך ולהחזיק בה.