מחירי הדירות היום מצריכים כמעט מכל אחד לקחת משכנתא מהבנק במיוחד כאשר אחרי חיפוש ארוך אתם סוף סוף רצים ומתחילים מהר את התהליך היות ומצאתם את דירת חלומותיכם ואתם מפחדים שהיא תימכר למישהו אחר. לקיחת משכנתא היא פרוצדורה לא פשוטה וככל הנראה ההלוואה הגדולה ביותר שתיקחו במהלך חייכם ולכן חשוב להתייעץ עם מומחה כדי לוודא שאתם בוחרים במסלולים המתאימים ביותר עבורכם ובהצעה הטובה ביותר.

מהי משכנתא

משכנתא היא הלוואה גדולה וארוכת טווח הנלקחת מבנק המתמחה בכך במטרה לרכוש נכס או לשפצו תוך שעבוד הנכס לטובת הבנק המלווה. במידה והמלווה לא עומד בהחזר המשכנתא רשאי הבנק לקחת את הנכס של המלווה ולמכור אותו תמורת החזר החוב.

החשיבות בפנייה ליועץ משכנתאות

ישנם סוגים שונים של משכנתאות ולכל אחד מהם תנאים שונים ומאפיינים שונים.

עו"ד מיכאל הנטר מסביר את החשיבות שבייעוץ משכנתאות: "תנאי המשכנתא שלנו משתנים על פי מצבנו הכלכלי והאישי, הם משתנים בין בנק לבנק ואפילו בין הפקידים השונים בתוך בנק ספציפי. לכן, חשוב מאוד להכיר את הסיטואציות השונות בהן אתם יכולים להיתקל בעת פגישה עם יועץ משכנתאות של הבנק, ומכאן, להעדיף את שירותיו של יועץ משכנתאות חיצוני שייתן לכם ייעוץ אובייקטיבי וייצג אתכם אל מול המערכת הבנקאית".

אם כן, ישנן כמה סיבות המסבירות מדוע חשוב לפנות לשירותיו של יועץ משכנתאות טרם התחלת תהליך קבלת המשכנתא:

אל תסתכל בקנקן אלא במה שבתוכו- הפקיד יכול להיות מאוד חביב ונחמד עד כי נדמה לכם שהוא רוצה בטובתכם האישית ואף מתחשב במצבכם אך בסופו של דבר אל תשכחו שהוא עובד של הבנק ומטרת הבנק היא להרוויח כסף. ברוב הפעמים הפקיד דואג לאינטרסים של הבנק ופחות לאינטרסים שלכם וכך גם הוא נמדד ברווחים ובעסקאות שהוא מביא. לעומת זאת, ליועץ משכנתאות חיצוני אין שום אינטרס מלבד טובתכם ואין לו כל התחייבות לבנק ולכן רצוי לשכור שירותו של יועץ משכנתאות חיצוני.

הצורך בלשתף- על מנת לחשב את יכולת החזר המשכנתא, הזוג המלווה נדרש לענות על מספר פרמטרים אשר יכריעו בקבלת המשכנתא. השאלות בדרך כלל מאוד אישיות, כמו: האם צפויה העלאה בשכר, האם קיימות הלוואות קודמות והאם בן הזוג גם משתכר. אנשים רבים אינם מוכנים לשתף את הבנקאי שלהם בתשובות לשאלות הללו. לכן, ממליץ עו"ד מיכאל הנטר: "יועץ משכנתאות חיצוני יכול להכיר את תמונת חיינו המלאים, את ההתלבטויות והשאלות שעולות ולספק לנו ייעוץ שאינו תלוי בשאלות הללו".

בירוקרטיה- כולנו שונאים את הבירוקרטיה שתלויה בתהליך המשכנתא. עם זאת, הבירוקרטיה וכמות הניירת נהיות מאסיביות יותר ככל שהסכומים גדלים. לכן, יועץ משכנתאות חיצוני יוכל לסייע בהקלת נטל הניירת והריצות.