השנים האחרונות הן אתגר לא פשוט עבור שוק הנדל"ן, לכן חשוב מאוד לבחור בקפידה את השקעת הנדל"ן שלכם. כיום, רבים בוחרים להשקיע את הכסף שלהם בנדל"ן, או יותר נכון בדירות להשקעה. המדריך המקוצר הבא יעזור לכם לקבל החלטה מושכלת יותר.

דירה להשקעה

מקובל להתייחס לדירות להשקעה בחלוקה לכמה סוגים. הסוג הראשון דירות קטנות, בנות שתיים ושלושה חדרים. דירות אלו מבוקשות מאוד, במיוחד בערים בהן יש אוניברסיטאות ומכללות, ההשכרה לרוב היא לתקופה קצרה (שנה, שנתיים). התשואה תהיה יחסית גבוהה, בגלל הביקוש ההולך וגדל, לא רק אצל סטודנטים, אלא גם אצל זוגות צעירים, מבוגרים וכו'. הסוג השני הוא דירות גדולות יותר המתאימות למשפחות. ההשכרה לרוב תיעשה לטווח זמן ארוך, והתשואה תהיה נמוכה יותר, זאת מכיוון שיש להן פחות דרישה.

אזור

ישנם כמה כללי אצבע שלפיהם כדאי ללכת, וכך תגדל התשואה. בכלל הראשון הוא בחירת אזור מבוקש לשכירות (למשל: בדירות בבאר שבע לסטודנטים). כלל שני, הבנת השטח ובחירה באזור שהמחירים בו צפויים לעלות.

חדש או ישן

פרמטר נוסף שחשוב לקחת בחשבון הוא הבחירה בין דירה חדשה לבין דירה ישנה. דירה ישנה לרוב תגרור עלויות נוספות, כאלה שאינן תמיד נלקחות בחשבון בעת הקנייה, כמו שיפוצים. רכישת דירה במצב גרוע ושיקומה, יכול לייצר עבורכם תשואה גבוהה, זאת משום שהדירה נרכשת במחיר נמוך ואתם משביחים אותה. לעומת זאת, רכישת דירה חדשה, מורידה מכם את "כאב הראש", אך לא ניתן להשכיר אותה עד גמר הפרויקט.

פוטנציאל

כאשר אתם בודקים את השטח חשוב לשים לב אילו תשתיות קיימות באזור. קרבה לכבישים מרכזיים, תחנות רכבת או אוטובוס יכולות לעלות את מחיר הדירה. הרשימה הינה ארוכה ויכולה לכלול גם מוסדות לימוד, תרבות, ספורט ופנאי, כל אלו משפיעים מאוד על מחיר הדירה. יש לשים לב לפוטנציאל הצמיחה והגדילה של האזור, לבדוק ולברר מה קיים באזור, ואילו תכוניות מיועדות לפיתוח האזור.

פריפריה או מרכז

שאלה מאוד סובייקטיבית, מצד אחד ישנם לא מעט הרוצים לגור בפריפריה כדיי לחסוך בעלויות, ומצד שני רבים רוצים לגור במרכז. יש לקחת בחשבון שאומנם בפריפריה הדירות זולות יותר, אך ישנן הוצאות על דלק, נסיעה, עמיד בפקקים, ולעיתים רכישת מכונית חדשה. במרכז, מחירי הדירות יקרות, אך אפשרויות התעסוקה גדולות יותר. ניתן למשל לגור במרכז במחיר שפויים יותר (לא בתל אביב), למשל ישנן המון דירות בפתח תקווה.

לסיכום, תעשו סקר שוק מקיף, הכירו את האופציות שלכם ובחרו את המתאימה והטובה ביותר, עבורכם. בנוסף, במידה והינכם צריכים לקחת משכנתא לרכישת הנכס, מומלץ להעזר בחברה המספקת שירות ייעוץ משכנתאות