העובדה היא, כי למרות כל הניסיונות של ממשלת ישראל, מחירי הדיור ממשיכים ומאמירים. דו"ח השמאי הממשלתי שהתפרסם באחרונה הציג עלייה נוספת (הפעם של 1.6%) במחירי הדיור ברבעון הראשון של 2016. מחירי הנדל"ן המאמירים גורמים למשקיעים לכניסה לקפיאה ולמצב בו הם אינם מחפשים אזורים אטרקטיביים לצורך רכישת דירה כהשקעה או למגורים (משפרי דיור).

 

חושבים מחוץ לקופסה ובעיקר - מחוץ למרכז

אולם, גם בעת כזו, ישנם אזורים משתלמים, בהם מחירי הדירות אינם חווים עליה תלולה כאזורים אחרים. לרוב, ניתן למצוא אזורים כאלה מחוץ למרכז הארץ, כלומר בפריפריות, בערי הלוויין לערים הגדולות, בצפון או בדרום הרחוקים. לדוגמה, מחירן של דירות חדשות בקריות תמיד יהיה נמוך יותר ממחירן של דירות חדשות בתל אביב, בעוד שבעת קניית דירה, סכום מסוים העומד לרשותכם, יפתח בפניכם טווח גדול יותר של דירות באזורים שמחוץ למרכז הצפוף והיקר מאשר בתוכו. כך, למשל, בסכום שתעלה לכם דירת שני חדרים באזור ממוצע ולא אטרקטיבי בתל אביב, תוכלו לרכוש דירות גדולות ואיכותיות, הממוקמות באזורים נחשבים יותר בפריפריות.

כמובן, אין להסיק מכך כי כל נכס נדל"ן בכל אזור ובכל פריפריה יהיה משתלם ומניב, אולם, ככלל, ניתן לומר, כי לאזורים מתפתחים ישנו סיכוי רב יותר לצבור תאוצה ולהפוך לאזורים נחשבים מאשר לכאלה השוקטים על שמריהם. כך, למשל, אזורים חדשים המוקמים בשולי ערים קיימות, מעניקים לגרים בהם את האפשרות להסתמך על התשתית האורבנית של העיר הצמודה, גם אם לאזור עצמו, עדיין אין תשתית משלו. דוגמה מובהקת לכך ניתן לראות בפרויקטים של דירות חדשות בקריות, אשר מצויים בשוליהם של קריות קיימות ומנהלים איתן יחסי גומלים של מקומות בילוי, מוסדות לימוד והיצע של מקומות עבודה.

 

והכסף? מהיכן יגיע?

את ההשקעה הגדולה הנלוות לרכישת דירה, מרכיבים גורמים כמימון עצמי, הלוואות בנקאיות (משכנתאות) ואף הלוואות חוץ בנקאיות, אשר מעמידות בפני המשקיעים את הדילמה שבבחירת התמהיל הנכון והמתאים להם, בהתחשב בתנאים הספציפיים הפרטניים שלהם. היכולת לעמוד בהחזרי משכנתא, היא אחד מהגורמים המדירים שינה מעיני משקיעים, ובמקרים מסוימים, היא עשויה אף להוות את הקש ששובר את גב הגמל-המשקיע וגורמת לו לוותר על הרעיון ולגנוז אותו כליל. כאן, ניתן לומר, כי באופן מוחלט, עדיף לקבל ייעוץ משכנתאות חוץ-בנקאי, מחברה פרטית ובלתי תלויה, אשר בידי נתונים מבנקים שונים, מאשר מיועצי משכנתא-פקידי בנק של בנק ספציפי יחיד.

 

לסיכום:

ניתן לומר, כי דווקא כיום, כאשר מחירי הדירות במרכז מטפסים כלפי מעלה, זהו זמן מעולה עבור משקיעי הנדל"ן שאינם הולכים בתלם לגלות יצירתיות, לפתוח את מפת ישראל ולסמן אזורי השקעה חדשים ואטרקטיביים, אשר בהם המחירים ממוקמים בסקאלת מחירים שונה מאשר המחירים הגבוהים הנפוצים למחירי נכסי הנדל"ן במרכז הארץ.