משכנתא היא בדרך כלל הלוואה המשמשת לרכישת דירה. עם זאת, כיום ניתן לקחת משכנתא גם לצרכים אחרים ולמעשה להשתמש בהלוואה לכל מטרה שהיא. בדומה למשכנתא הרגילה, גם במקרה של משכנתא לכל מטרה, ההלוואה ניתנת לבעל נכס, הממשכן את הנכס שבבעלותו: במקרה שבו לא יוכל להחזיר את ההלוואה, הגורם המלווה יוכל לממש את הנכס הממושכן.

אם יש ברשותכם דירה ואין לכם משכנתא או שיש לכם משכנתא אך בהשוואה לשווי הנכס הממושכן מדובר במשכנתא קטנה מאוד, יתכן בהחלט שבאפשרותכם לקחת הלוואה מסוג משכנתא לכל מטרה. במאמר לפניכם תמצאו תשובות מקצועיות לשאלות נפוצות הקשורות למשכנתא לכל מטרה.

מהו גובה הריבית על משכנתא לכל מטרה?

בהשוואה להלוואות הכלליות (הלוואה לכל מטרה) שמספקים הבנקים, ניתן לראות כי באופן כללי הריבית על משכנתא לכל מטרה נמוכה יחסית. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שהבנק מגבה את עצמו על ידי שעבוד הנכס של הלווה. לפיכך במקרה של חוסר יכולת להחזיר את החוב, הבנק יכול פשוט לממש את הנכס, מה שאין באפשרותו לעשות במקרה של הלוואה כללית.

יחד עם זאת, נראה כי הריבית שמשלמים על משכנתא לכל מטרה, עדיין גבוהה יחסית לריבית שיש לשלם על משכנתא רגילה (באופן כללי מדובר על ריבית הגבוהה ב-2-0.8 אחוזים מהריבית של משכנתא רגילה). נושא הריביות חשוב ביותר כשמדובר על הלוואות ארוכות טווח ולכן לפני שממהרים למשכן את הנכס, חשוב לברר אילו הלוואות נוספות אתם יכולים לקחת, כמו הלוואות לעובדי מדינה והלוואות אטרקטיביות אחרות.

כמה כסף ניתן לקבל?

בדומה למקרה של הלוואות לעובדי מדינה או סוגים אחרים של הלוואה לכל מטרה שאינם משכנתא, חשוב להתייחס לכל מקרה לגופו גם כשמדברים על משכנתא לכל מטרה. יחד עם זאת ניתן לכתוב כי באופן כללי תוכלו לקבל ברוב המקרים עד מחצית משווי הנכס. לפיכך אם אתם הבעלים של בית פרטי ששוויו 2,000,000 שקלים, רוב הסיכויים שלא יהיה לכם קשה מדי להשיג משכנתא של מיליון שקלים.

אם כבר יש לכם משכנתא קטנה יחסית, רוב הסיכויים שתוכלו לקבל משכנתא נוספת, כשהסכום הכולל של שתי ההלוואות יגיע עד למחצית משווי הנכס. אם לדוגמה יש לכם בית ששוויו מיליון שקלים וכבר לקחתם הלוואה של 150,000 שקלים, רוב הסיכויים שתוכלו לקבל 350,000 שקלים נוספים.      

האם אפשר לקבל משכנתא מבנק אחר?

אם יש לכם כבר משכנתא ואתם מעוניינים לקחת משכנתא לכל מטרה עבור אותו הנכס, באופן עקרוני החוק מאפשר לכם לקחת משכנתא נוספת מבנק אחר. הבעיה היא שרוב הבנקים יסרבו להעניק לכם משכנתא אם הבית כבר ממושכן בבנק אחר. זאת כיוון שהבנק הראשון, יקבל עדיפות במקרה שלא תוכלו להחזיר את ההלוואה והבנק השני, ימוקם נמוך יותר בדירוג הנושים. לאור זאת, אם כבר יש לכם משכנתא ואתם מעוניינים לקחת משכנתא שנייה, קרוב לוודאי שתצטרכו לפנות לבנק שסיפק לכם את המשכנתא הראשונה.

כיצד ניתן להתניע את התהליך?

תהליך נטילת משכנתא לכל מטרה דומה מאוד לתהליך נטילת משכנתא רגילה. לאחר שיחה עם יועץ משכנתאות ועל מנת שההלוואה תאושר על ידי הבנק, יהיה עליכם לספק אסמכתאות שונות שבהן יוצגו מטרת ההלוואה, רמת הסיכון שלכם כלווים, ההיסטוריה התעסוקתית שלכם וכיו"ב. בנוסף קרוב לוודאי שהנכס יעבור בדיקה של שמאי שיעריך את שוויו אם כי קרוב לוודאי שכבר בשיחת הייעוץ הראשונית תגלו האם יש באפשרותכם לקבל את ההלוואה. בהצלחה!