רכישת דירה, לכל מטרה שהיא, היא עסקה בקנה מידה גדול מאוד הן עבור בני אדם פרטיים והן עבור עסקים שזקוקים לנדל"ן מסיבות שונות. במרבית המקרים אין למי שרוצה לקנות נכס את מלוא הסכום הנדרש לטובת הקנייה, ובמקרים אלה הפתרון הוא לקיחת משכנתא - הלוואה לטווח ארוך תמורת שעבוד הנכס.

פתרון מימון אפשרי אחר הוא הלוואות לעסקים. באופן טבעי מדובר בפתרון שרלוונטי לעסקים שרוצים לרכוש נכס כזה או אחר, ואילו עבור אנשים פרטיים רלוונטית בעיקר האופציה של משכנתא, שהיא גם המשתלמת ביותר עבורם ובפרט אם לוקחים אותה לאחר מחשבה מעמיקה וקבלת ייעוץ מקצועי יקר ערך.

מהם התנאים שחשוב לבדוק כשלוקחים משכנתא?

הבנקים השונים מציעים שלל מסלולי משכנתאות - למשל משכנתא לא צמודה עם ריבית פריים, משכנתא עם ריבית קבועה צמודה למדד, משכנתא עם ריבית משתנה צמודה למדד ועוד. בחירה בין כל המסלולים, וליתר דיוק יצירת תמהיל מדויק ביניהם, כלומר לקיחת משכנתא שמורכבת ממספר חלקים שכל אחד מהם הוא בריבית אחרת, מחייבת בקיאות רבה, התעדכנות מתמדת לגבי הנעשה בשוק המשכנתאות והכלכלה באופן כללי (כדי למשל שאפשר יהיה לדעת מהן ההערכות לגבי שיעור ריבית הפריים בעתיד הנראה לעין) והבנה לגבי מהן הדרכים הטובות ביותר לספק את ההעדפות של כל מי שזקוק למשכנתא (כשלמשל ישנם מי שמעדיפים לקצר את תקופת ההחזר ככל האפשר ואילו אחרים מעדיפים להגיע להחזר חודשי נמוך ככל האפשר).

בהתאם ההמלצה היא להתייעץ עם אנשי מקצוע - ייעוץ שכזה עשוי לחסוך לכם עשרות אלפי שקלים בהחזרים ולהבטיח תנאים מיטביים באופן כללי.

מהן האפשרויות של עסקים שזקוקים לנדל"ן?

אם לאדם פרטי שרוצה לקנות דירה וזקוק לסיוע כספי כדאי לבקש משכנתא, וכאמור לחפש ולהרכיב את זו המתאימה ביותר לצרכיו, לעסקים שצריכים נדל"ן ומבקשים עזרה במימון יש אפשרויות רחבות יותר. בפרט ישנה האופציה של הלוואות לעסקים שמעניקים גורמים שונים, לעתים בתנאים אטרקטיביים - למשל קרנות שונות שהוקמו במטרה לסייע לפעילות העסקית בישראל ובהן קרן ההלוואות בערבות מדינה, קרן קורת ועוד.

ההבדל העיקרי בין הלוואה "רגילה" לבין משכנתא הוא משך הזמן שבו ניתן לפרוש את ההחזרים: אם בהלוואה רגילה, כולל אלה של הקרנות השונות, תקופת ההחזר היא לכל היותר 5 עד 7 שנים, הרי שמשכנתאות ניתן לקבל גם ל-20-25 שנים. כמו כן כן ניתן כאמור ליצור תמהיל משכנתא שמספק מענה יעיל לתרחישים אפשריים שונים בעתיד הקרוב והרחוק, ואם עושים זאת באמצעות אנשי מקצוע מיומנים, ההלוואה כולה הופכת לאטרקטיבית מאוד. יחד עם זאת מומלץ לכל עסק לבחון במקביל לחיפוש אחרי משכנתא מתאימה לבדוק גם את האופציה של הלוואה, ובפרט לקבל את כל המידע על הלוואות לעסקים בכל הגדלים, ובדרך זו להגיע לפתרון המימון המתאים ביותר למצבו של העסק בנקודת הזמן הספציפית ולצרכים שלו.